Παναθηναϊκός μπάσκετ: Τρίτος στο τουρνουά του Κάλιαρι

Την τρίτη θέση στο τουρνουά του Κάλιαρι κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση τη Βαρέζε με 95-93 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά του Κάλιαρι.

Οι “πράσινοι” έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα τους από τη Σάσαρι και ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 24 πόντους κατάφεραν αρχικά να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση και εν συνεχεία να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο προπονητής της ομάδας Ντέγιαν Ράντονιτς είδε με ικανοποίηση τους παίκτες του να αποδίδουν στο παρκέ και παρ όλη την κούραση από τις συνεχείς προπονήσεις να αποδίδουν στο παρκέ λίγα από τη φιλοσοφία του.

Από τον Παναθηναϊκό λίγο χρόνο συμμετοχής πήρε ο Άντριους Άντριου που ακόμα νιώθει ενοχλήσεις στο ισχίο, ενώ από την αναμέτρηση αποχώρησε και ο Νέιτ Γουόλτερς ο οποίος χτύπησε σε μια φάση και έμεινε προληπτικά εκτός αγώνα.\

Η Βαρέζε ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 7-2, ενώ στο 3′ το σκορ έγινε 13-6. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 4′ (16-6) και στο 8′ η ιταλική ομάδα έκανε το 23-12, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-16.

Στο 11′ οι πράσινοι μείωσαν σε 23-20, όμως στο 14′ οι Ιταλοί ξέφυγαν με 32-22. Η Varese πήρε… αέρα 20 πόντων στο 18′ (50-30) πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 50-32.

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 56-32 στο 23’. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 56-39 στο 25’ και σε 66-50 στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 71-59 και στο 32’ οι πράσινοι πλησίασαν σε 71-64. Στο 33’ η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (71-67) και στο 35’ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 75-74. Η Varese προηγήθηκε με 78-75 στο 37’ και στο 39’ το σκορ ήταν ισόπαλο (80-80).

Με 4,4’’ να μένουν στο ρολόι οι Ιταλοί έκαναν το 81-80 με 1/2 βολές του Τζόνσον και ο Γουίλιαμς με 1/2 βολές ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση καθώς ο Ντε Νικολάο είχε 0/2 βολές στην εκπνοή. Στο 43’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 89-83 και με 93-85 39’’ πριν το τέλος της παράτασης. Τελικά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 96-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 50-32, 71-59, 81-81 (κ.δ.), 85-96 (παρ.)

Varese: Ρος 8 (1), Γουλντετενς 6, Μπράουν 15 (3), Καρούζο 13, Τζόνσον 21 (3), Ντε Νικολάο 5 (1), Λιμπρίτζι 3, Βιργκίνιο 6, Φερέρο 8 (2), Κουάζι.
Παναθηναϊκός: Γουόλτερς 2, Γουίλιαμς 16, Άντριους 14 (2), Καλαϊτζάκης Γ. 16 (1), Γκουντάιτις 7, Καλαϊτζάκης Π. 3, Λι 11 (1), Μποχωρίδης 6 (2), Χουγκάζ 4, Μαντζούκας 17 (4).