Παναθηναϊκός μπάσκετ: Ξέσπασε με περίπατο στον Κολοσσό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου και παρέμεινε στην κορυφή της Basket League

Ο Παναθηναϊκός χάρις σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο νίκησε άνετα εκτός έδρας με 88-64 τον Κολοσσό Ρόδου για την 18η αγωνιστική της Basket League και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές απέδωσαν καλό μπάσκετ ειδικά στην άμυνα και κατάφεραν να πάρουν μια άνετη νίκη διασκεδάζοντας παράλληλα τις εντυπώσεις από την ήττα τους στο ΣΕΦ.

Τα πάντα για τους παίκτες του Πρίφτη κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όταν με άρμα μάχης την άμυνα και με πολιορκητικό κριο τον Νέντοβιτς “έτρεξαν”  ένα επιμέρους 32-3 βάζοντας τέλος στην αναμέτρηση.

Μετά από το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 15-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Κολοσσός, που γνώρισε την 2η εντός έδρας ήττα του, υποχώρησε στο 10-6 εξακολουθώντας όμως να έχει προβάδισμα για την 3η θέση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο συνήθης ύποπτος Νέντοβιτς με 27 πόντους με τον Μέικον να ακολουθεί με 16 και τον Γουάιτ να κλείνει με 15 πόντους την πρώτη τριάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Καλδίρης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 7 (1), Σλαφτσάκης, Ποτ 9 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Φλόιντ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Χατζηδάκης 15 (6/10 δίποντο, 3/3 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 27 (6/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαντ-Ρος 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Έβανς, Μαντζούκας

Προμηθέας Πάτρας- Απόλλων Πατρών 80-60

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική ο Προμηθέας στο ντέρμπι της Πάτρας διέλυσε με 80-60 τον Απόλλωνα δείχνοντας ποια ομάδα είναι το αφεντικό στην πόλη.

Στο 10-4 ο Προμηθέας ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το καλό του ποσοστό στα δίποντα αλλά ταυτόχρονα και το άσχημο ποσοστό του Απόλλωνα από τη γραμμή του τρίποντου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 46-33, 61-40, 80-60

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 21 (10/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Αγραβάνης 11 (10 ριμπάουντ), Σίμπσον 5 (1), Χαντ 12 (5/5 δίποντα), Ρογκαβόπουλος 4, Λάγιος, Άντριτς 6, Βασιλείου, Μπαζίνας, Τανούλης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 4 (2/11 σουτ), Σίμονς 13 (5/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα), ΜακΛίν 16 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπόαυντ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιακμάς 4, Ζούμπος 1, Δίπλαρος 2 (1/7 σουτ), Κογιόνης