ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: Δεν ήταν καλός και άφησε βαθμούς

Άφησε δύο βαθμούς στους «Ζωσιμάδες» ο Ολυμπιακός.

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που φαινομενικά πολύ δύσκολα θα χάσουν το πρωτάθλημα, άφησαν δύο βαθμούς στα Γιάννενα και έφτασαν τους 69 βαθμούς. Από την άλλη, ο ΠΑΣ πήγε στους 41.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 45’+1’, ενώ για τους Γιαννιώτες ισοφάρισε ο Περέα στο 70’.

Σημαντικό ήταν αυτό το ματς και για τον Πέδρο Μαρτίνς, καθώς έφτασε τα 209 επίσημα παιχνίδια στον πάγκο του Ολυμπιακού και έγινε ο πρώτος στη σχετική λίστα στην ιστορία των Πειραιωτών, ξεπερνώντας τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Συνολικά, ο Πορτογάλος έχει 139 νίκες, έναντι 144 του Βόσνιου, θέλοντας ακόμη έξι για να τον ξεπεράσει και εκεί. Όσον αφορά στο πρωτάθλημα, ο Μαρτίνς έχει 130 παιχνίδια και 101 νίκες, έναντι 138 και 107 αντίστοιχα του Μπάγεβιτς.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Mαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Ροντρίγκες, Καρβάλιο μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Ένας αγώνας στον οποίο ο Ολυμπιακός παρουσίασε τη γνωστή κακή εικόνα που έχει το τελευταίο διάστημα, ειδικά στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Στο 12’ μετά από σουτ του Λαλά από μακριά, η μπάλα κόντραρε, τη βρήκε ο Λοντίγκιν και κατέληξε στο δοκάρι και σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Καρβάλιο και ο Σισέ έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 22’ ο Ντομίνγκεθ έφυγε στην κόντρα, άδειασε τον Σισέ, πλάσαρε με τον Βατσλίκ να αποκρούει. Στη συνέχεια, η άμυνα του Ολυμπιακού έδιωξε το σουτ του Γκαρντάβσκι.

Στο 31’ ο Λοντίγκιν μπλόκαρε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

Και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Λαλά εκτέλεσε με δύναμη πλάγιο στο ύψος της περιοχής, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας και τον Ελ Αραμπί, ο οποίος γύρισε το σώμα του και πλάσαρε νικώντας τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Στο 62’ ο Εραμούσπε σούταρε αλλά ήταν άστοχο.

Στο 70’ ο ΠΑΣ ισοφάρισε. Μετά από κόρνερ του Σάλιακα από τα δεξιά και φάση διαρκείας, ο Μπουχαλάκης πάτησε την μπάλα μέσα στην περιοχή και αυτή στρώθηκε στον Περέα, ο οποίος σκόραρε από κοντά για το 1-1.

Στο 77’, Κάργας και Γκαρντάβσκι, συγκρούστηκαν ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα και έστρωσε στον Αγκιμπού Καμαρά, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Καραχάλιο να διώχνει πάνω στη γραμμή, αλλά ούτε ο Ροντρίγκες στη συνέχεια μπόρεσε να σκοράρει.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Σνάιντερ (90’+3′ Μπρένερ), Γκαρντάβσκι (88’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Περέα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (82’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ (30’ λ.τρ. Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, M. Καμαρά (46’ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ροντρίγκες (82’ Τικίνιο), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί