Παναθηναϊκός-Μπασκόνια: Νίκησε τους Βάσκους και πάει ΣΕΦ με ανεβασμένη ψυχολογία

Ματίας Λεσόρ και Ντίνος Μήτογλου βομβάρδισαν τους Βάσκους της Μπασκόνια και ο Παναθηναϊκός πήρε την 2η του νίκη στην ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια με 95-81 για την 5η αγωνιστική της ευρωλίγκα και πέτυχε τη 2η του νίκη στη διοργάνωση βελτιώνοντας παράλληλα το ρεκόρ του στο 2-3.

Ντίνος Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ πέτυχαν συνολικά 46 πόντους από 23 έκαστος και ήταν αυτοί που οδήγησαν τους “πράσινους” στην πολύ σημαντική νίκη με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πλέον στο ΣΕΦ για το ντέρμπι του πρωταθλήματος με ανεβασμένη ψυχολογία.

Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά τα έκανε όλα σωστά ειδικά στην επίθεση αφού είχε το προβάδισμα του σκορ σε όλη τη διάρκεια και ανέβασε απόδοση στην τελευταία περίοδο όταν έχτιζε σταδιακά διψήφια διαφορά μέχρι τελικά η μπίλια να κάτσει στο +14.

Ο Λεσόρ ήταν κάτι παράπανω από καταλυτικός και στις δυο πλευρές του παρκέ καθώς στην επίθεση πέτυχε 23 πόντους ενώ στην άμυνα μάζεψε 14 ριμπάουντ σε ένα ακόμα φετινό double-double. Εκτός του Λεσόρ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Ντίνος Μήτογλου ο οποίος πέτυχε και αυτός 23 πόντους με μερικά πολύ σημαντικά καλάθια ειδικά στην τελευταία περίοδο.

Ένα βήμα πιο πίσω στο σκοράρισμα βρέθηκαν οι Σλούκας με 12 πόντους αλλά και ο Γκάι που πέτυχε 13 και δείχνει ότι παιχνίδι με παιχνίδι αρχίζει και βελτιώνεται

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί είχε 10 παραπάνω ριμπάουντ από τους Ισπανούς ενώ είχε καλύτερη αναλογία σε ασιστ και λάθη.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός, λόγω και παγκόσμιας ημέρας κατά του γυναικείου καρκίνου, τίμησε και βράβευσε 12 γυναίκες μαχήτριες της ζωής που πάλεψαν με το θηρίο και βγήκαν νικήτριες

Η Μπασκόνια ξεκίνησε δυναμικά το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 8-3. Οι πράσινοι αντέδρασαν και στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν σε 8-8, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι… αέρα πέντε πόντων στο 7’ (15-20). Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 24-22 και στο 12’ ξέφυγε με 30-25.  Στο 14’ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (37-30), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-43 υπέρ του.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 57-48 στο 23’, ωστόσο στο 25’ οι Βάσκοι μείωσαν σε 61-59 και στο 29’ ισοφάρισαν σε 63-63. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 70-66 και στο 31’ έγινε το 75-66. Στο 32’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (77-66) και στο 33’ έγινε το 81-68 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 95-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Χορντόβ, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 48-43, 70-66, 95-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα 3 (1) , Γκάι 13 (2), Μπαλτσερόφσκι 2 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 9 (1), Λεσόρ 23 (14 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μήτογλου 23 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 22 (2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Μάνιον 17 (2) , Ραϊέστε 2, Σεντεκέρσκις 9 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μαρίνκοβιτς 17 (3), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2, Κότσαρ 8 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (9 ριμπάουντ)