Premier League: Ασταμάτητη η Τότεναμ, απέδρασε και από το Σέλχαρστ Παρκ

Ένα ακόμη τρίποντο για την Τότεναμ που πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και εξασφάλισε την παραμονή της στην κορυφή.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League η Τότεναμ επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 1-2 στο «Selhurst Park» και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας πέντε βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Σίτι που έχει ωστόσο παιχνίδι λιγότερο.

Αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με τους γκολκίπερ να μην απειλούνται ιδιαίτερα και το σκορ να μην «ξεκολλάει» από το μηδέν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Τότεναμ να ψάχνει το γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα. Στο 53′ ο Μάντισον έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γουόρντ στην προσπάθειά του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει το 0-1 από το αυτογκόλ του Άγγλου.

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 66ο λεπτό με υπέροχη ομαδική προσπάθεια. Ο Σαρ άλλαξε ωραία, ο Μάντισον μοίρασε στον Τζόνσον μέσα στην περιοχή και αυτός γύρισε Σον, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-2.

Μάλιστα, αυτό ήταν το όγδοο γκολ του Νοτιοκορεάτη στα τελευταία ματς της Τότεναμ στην Premier League.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αγιού μείωσε σε 1-2 με ωραίο κοντρό-τελείωμα και αφού ελέγχθηκε η φάση για τρία λεπτά από το VAR μέτρησε κανονικά. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Παράλληλα, αυτό το ματς ήταν ιστορικό για τον Ρόι Χόντσον, καθώς έφτασε τους 500 αγώνες στον πάγκο αγγλικών ομάδων σε όλες τις διοργανώσεις. Από αυτά, τα 184 (τα περισσότερα) είναι στην Κρίσταλ Πάλας και ακολουθούν Φούλαμ (128), Μπλάκμπερν (63), Γουέστ Μπρομ (54), Λίβερπουλ (31), Μπρίστολ Σίτι (22), Γουότφορντ (18)

Κίτρινες: 90+9′ Άντερσεν, 90+9′ Τζόνσον, 90+10′ Αγιού

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χόντσον): Τζόνστοουν, Μίτσελ (Κλάιν 70′), Γκεχί, Άντερσεν, Γουόρντ, Χιουζ (Κλάιν 70′), Ντουκουρέ, Λέρμα (Φράνσα 79′), Σλουπ (Ρακ Σακί 60′), Αγιού, Εντουάρ (Ματετά 79′)

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Ντέιβις (Έμερσον 46′), Φαν ντε Φεν, Ρομέρο, Πόρο, Μπισουμά (Χόιμπιεργκ 64′), Σαρ, Ριτσάρλισον (Τζόνσον 64′), Μάντισον (Χιλ 89′), Κουλουσέφσκι (Μπεντανκούρ 89′), Σον