Παναθηναϊκός-Μπασκόνια: Την πάτησε στο τέλος και ηττήθηκε στη Βασκονία

Ένα σουτ του ΜακΙντάιρ στο τέλος έκρινε την τύχη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπασκόνια με 75-73 για την 18η αγωνιστική της ευρωλίγκας και γνώρισε την 8η του ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Και όμως η εικόνα των “πρασίνων” στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε οτι το ματς θα κατέληγε στην Μπασκόνια καθώς ο Παναθηναϊκός είχε κυριαρχήσει πλήρως και στις δυο πλευρες του παρκέ και χάρις στην άμυνα του είχε αναγκάσει τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 26 πόντους.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με την Μπασκόνια να βρίσκει τρόπους να ροκανίζει τη διαφορά και τον Παναθηναϊκό να αρχίζει να χάνει τη συγκέντρωση του. Μαρίνκοβιτς και Μονέκε ήταν οι παίκτες που άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης. Ο Νιγηριανός ειδικά ήταν εκείνος που με συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο κράτησε την Μπασκόνια μέσα στη διεκδίκηση της νίκης την οποία τελικά και πήρε.

Σε εκείνο το διάστημα ο Παναθηναϊκός στην επίθεση έπαιρνε πόντους μόνο από τους Ναν και Σλούκα ενώ στην άμυνα είχε χάσει τη συγκέντρωση και την μάχη των ριμπάουντ κάτι που έδινε δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στους παίκτες της Μπασκόνια.’

Σημείο κλειδί το ανεκμετάλλευτό αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Σλούκας στο 1′,16” πριν το τέλος και με το σκορ στο 70-72 με τον αρχηγό της ομάδας να ευστοχεί μόνο στην μια βολή και τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθος επίθεση κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια και ισοφάρισε με τον Μονέκε σε 73-73. Η τελευταία πράσινη επίθεση κατέληξε και αυτή στα σκουπίδια ο Μακιντάιρ έκανε το 75-73 και η Μπασκόνια πήρε την νίκη και το ρόζ φύλλο.

Εν κατακλείδι ο Παναθηναϊκός έχασε ένα παιχνίδι το οποίο το ήλεγχε άλλα δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Μπασκόνια και πάει την Παρασκευή στη Βαλένθια για ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι με την νίκη πλέον να είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί μέσα στις θέσεις των πλέι-οφ.

Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έγινε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, όμως ο Τσίμα Μονέκε ήταν σίγουρα ο πολυτιμότερος παίκτης των Βάσκων, αφού έκλεισε το ματς με 20 πόντους (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 34 στο σύστημα αξιολόγησης.

Από τον Παναθηναϊκό ο Ναν είχε 25 πόντους αλλά ήταν και ένας από τους μοιραίους στο τέλος για την ομάδα του, ο Σλούκας είχε 11 πόντους όσο και ο Γκριγκόνις. Σε ρηχά νέρα κινήθηκαν τόσο ο Βιλντόζα που είχε μόλις ένα πόντο αλλά και ο Ερναγκόμεθ που έμεινε άποντος, ενώ μονοψήφιος ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 7 πόντους ο οποίος πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά το δικό του fade-away δεν βρήκε στόχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Πάντερ, Τεπενιέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 9 (2/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ραϊέστε, Τσιόζα 2 (4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 2, Κότσαρ (0/3 δίποντα), Κοστέλο 11 (1/6 τρίποντα), Μονέκε 20 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 13 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 1, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 11 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκραντ 9 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Ναν 25 (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ (0/2 τρίποντα), Μήτογλου 7 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ).