Σούπερ Καπ Γαλλίας: Το κατέκτησε η Παρί Σεν Ζερμέν

Νικήτρια του γαλλικού Σούπερ Καπ η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας της Τουλούζ

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γαλλίας, επικρατώντας με 2-0 της Τουλούζ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο,  η Παρί ΣΖ πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Η 28η διοργάνωση του «Trophee des Champions» κρίθηκε από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πανηγυρίζει το πρώτο τρόπαιο για το 2024 και τον πρώτο προσωπικό του τίτλο με τους Παριζιάνους.

Η Παρί στέφθηκε για 12η φορά τροπαιούχος, επεκτείνοντας το αήττητο σε 9 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις (6 νίκες, 3 ισοπαλίες). Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο ΛΙ Κανγκ από ασίστ του Ντεμπελέ, για να «καθαρίσει» το ματς ο Κιλιάν Μπαπέ στο 44΄ από πάσα του Μπαρκολά.