Παναθηναϊκός: Δεν κατάφερε να αντέξει τον ρυθμό της Χίμκι

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Χίμκι στη Μόσχα, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, χάνοντας με 103-86.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με το πρώτο ημίχρονο να διαμορφώνεται σε ένα επιθετικό κρεσέντο (105 π. σύνολο ημιχρόνου), έπειτα από τα υψηλά ποσοστά στο σουτ και για τους «πράσινους», αλλά και για τους Ρώσους. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, κάτι το οποίο ευνόησε την ρώσικη ομάδα, η οποία επέβαλλε τον ρυθμό της, πανηγυρίζοντας τη νίκη με το ευρύ 103-86.

Για τους Ρώσους, τρομερός ήταν ο Σβεντ, μετρώντας  26 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Τίμα πρόσθεσε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, πολύ καλός ήταν και πάλι ο αρχηγός, Νικ Καλάθης, με 10 πόντους και 11 ασίστ, αλλά και ο Φριντέτ, ο οποίος πρόσθεσε 16 πόντους και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό με το σκορ στο 13-11 (4’), έπειτα από τρίποντο του Παπαπέτρου. Έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ρώσους και δύο δίποντα των «πράσινων», το σκορ έφτασε στο 19-16 (6’). Ο Παναθηναϊκός παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, έκανε την πρόωρη ανατροπή, 23-24 (8’). Με ένα επιθετικό ξέσπασμα των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη, το σκορ του 1ου δεκαλέπτου ήταν το 25-29, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα, έχοντας επίσης υψηλά ποσοστά στο σκοράρισμα.

Ο ρυθμός έμεινε στα ίδια επίπεδα και με τρίποντο του Σβεντ πραγματοποιήθηκε η ισοφάριση, 33-33 (12’). Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο που πέτυχε δεν άφησε την Χίμκι να πάρει κεφάλι στο σκορ, 36-38 (15’). Ο Μπούκερ όμως είχε αντίθετη άποψη και με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 41-38 (16’). Με επιμέρους σκορ 5-11 ο Παναθηναϊκός επανήλθε, 46-49 (18’). Το τελικό σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 50-55, έπειτα από πετυχημένο τρίποντο καλάθι και φάουλ του Τζόνσον.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχο στα πρώτα 2 λεπτά της τρίτης περιόδου και έδωσε την ευκαιρία στη Χίμκι να ισοφαρίσει (55-55) και λίγο μετά να περάσει μπροστά με 3 πόντους, έπειτα από ένα σερί 10-2, κάνοντας το 60-57 (23’). Ο Φριντέτ ευστόχησε σε ελεύθερο σουτ τριών πόντων για την ισοφάριση, 64-64 (26’). Το ματς εκτυλίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα, 70-70 (28’). Με τρίποντο από τον Τίμα και λέι απ από τον Έβανς, η διαφορά για τους Ρώσους έφτασε τους 7 πόντους, 77-70 (29’). Ο Ράις με τρίποντο μείωσε στους 4 και διαμόρφωσε το σκορ ύστερα από 30 αγωνιστικά λεπτά σε 77-73.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Τίμα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με τρίποντο έκανε το 80-73 (31’). Ο Σβεντ με λέι απ, «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +12 και το σκορ σε 87-75 (33’). Ο Φριντέτ απάντησε με τρίποντο, για το 87-78 (33’). Οι «πράσινοι» με ένα επιθετικό ξέσπασμα μείωσε σε 87-82 (35’). Οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν και με σερί 5-0, έφτασαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό, 92-82 (36’). Η Χίμκι μεγάλωσε κι’ άλλο τη διαφορά, στο +15, 99-84 (38’). Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε, έπειτα από κάρφωμα του Τίμα, σε 103-86.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 50-55, 77-73, 103-86.

ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 26 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μπούκερ 13 (3), Τίμα 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ 7 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Έβανς 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπερτάνς 12 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (0/4 τρίποντα), Ράις 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 9, Τζόνσον 8 (1), Φρεντέτ 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 8 (4 κλεψίματα), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2.
Ομαδικά στατιστικά
ΧΙΜΚΙ: 22/37 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 14/15 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 25 ασίστ, 1 κλέψιμο, 17 λάθη, 6 τάπες.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 23/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 19 ριμπάουντ (14+5), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.