Παναθηναϊκός: Διαφορά ποιότητας και ήττα

Ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την ανώτερη Εφές ο Παναθηναϊκός.

Την ήττα με 85-65 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Αναντολού Εφές στο “Σινάν Ερντέμ” για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι “πράσινοι” έπεσαν στο 10-19, ενώ η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είναι 3η με 20-11.

Οι παίκτες του Όντετ Κάτας τα βρήκαν σκούρα στην άμυνα, με τον Μίσιτς από πλευράς γηπεδούχων να έχει 21 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, ο Μπομπουά (13π., 6ριμπ.) έκανε την διαφορά στην 2η περίοδο, ενώ ο Ντάνστον (15π, 4ριμπ.) έμοιαζε να μην είχε αντίπαλο μέσα στην ρακέτα του Παναθηναϊκού. Αποτέλεσμα; Να φτάσει η Εφές σε μια πολύ εύκολη επικράτηση έχοντας περίπου 70% στα δίποντα (25/33).

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με άσχημα ποσοστά (47% στα δίποντα, 25% στα τρίποντα), έχασε τα ριμπάουντ, ο Παπαπέτρου δεν βρέθηκε στη μέρα του (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ενώ ο Χεζόνια (14π.) είχε μόνο κάποια ξεσπάσματα.

H Εφές ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ ξέφυγε με 8-2 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 12-10 στο 5’. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 22-17 στο 8’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 24-21. Στο 13’ η Εφές πήρε αέρα οκτώ πόντων (31-23) με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 31-27 στο 15’.

Η τουρκική ομάδα απάντησε με ένα σερί 10-0 για το 41-27 του 18’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-33. Η Εφές διατηρούσε διψήφια διαφορά πόντων ως τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (53-42 στο 24’) με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 53-45 στο 25’. Στο 28’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 58-47 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-49.

Η διαφορά έφτασε στο +14 (63-49) για την Εφές στο 31’ και στο 36’ ξέφυγε με 74-55 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, την οποία πήρε τελικά με 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65.

Αναντολού Εφές (Σεκιζκόκ): Λάρκιν 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 13 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίνγκλετον 6 (2), Σανλί 4, Μοερμάν 4, Πλάις 8 (4/6 δίποντα), Μίτσιτς 21 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντερσον, Ντάνστον 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σιμόν 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές).

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 6 (6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 7 (4 ασίστ), Όγκαστ 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), Παπαπέτρου 6 (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Χεζόνια 14 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 10 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 7 (1/7 τρίποντα).