Ηττήθηκε η ΑΕΚ από την Νίζνι και τις πολλές απουσίες

Η ΑΕΚ πήγε με 10 παίκτες στη Ρωσία και στην 3η περίοδο λύγισε από τη Νίζνι που είχε εύκολο έργο. Kρίσιμα τα δύο επόμενα παιχνίδια της Ένωσης.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Ρωσία από την Νίζνι Νόβγκοροντ με σκορ 88-60 για την εξ’ αναβολής 1η αγωνιστική των πλέι οφ του Basketball Champions League και είναι πλέον στο 2-2, ενώ οι Ρώσοι αήττητοι στο 4-0. Τα επόμενα δύο παιχνίδια της ομάδα του Ηλίας Παπαθεοδώρου με την Τουρκ Τέλεκομ στην Άγκυρα και την Νίζνι στην Αθήνα θα καθορίσουν το μέλλον της ΑΕΚ στη διοργάνωση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κόμολοφ με 21 πόντους, Βορντσέβιτς με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και Σέπερντ ο οποίος πέτυχε 17 πόντους. Για την Ένωση ξεχώρισε όσο μπόρεσε τουλάχιστον ο Μωραϊτης που έβαλε 13 πόντους.

H AEK ξεκίνησε αρκετά καλά στον αγώνα, αν σε μια ακόμα αναμέτρηση είχε πολλές απουσίες και στα μισά της περιόδου είχε προηγηθεί με 7-12, έχοντας ένα πολύ καλό Μωραϊτη με 8 πόντους. Παρά την εξαιρετική προσέγγιση του ματς από την Ένωση, η Νίζνι ανέκαμψε όντας και πιο πλήρης, χάρις τα τρίποντα του Κόμολοφ. Οι ΑΕΚ στο άλλο μισό λύγισε, καθώς ήταν πολύ κακή και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έτσι οι γηπεδούχοι πήρα προβάδισμα με 10 πόντους στην 1η περίοδο που τελείωσε με σκορ 25-15.

Στην 2η περίοδο, η Νίζνι με τον Σέπερντ και τον Βοροντσέβιτς να μπαίνουν στο κλίμα του αγώνα φάνηκε ότι θα έσπαγε την ΑΕΚ. Παρά την πίεση, η ελληνική ομάδα άντεχε και μάλιστα έπαιξε αρκετά καλή άμυνα αλλά επιθετικά ήταν πολύ άστοχη και διαφορά ανέβηκε αντί αν μειωθεί. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο πίσω με 16 πόντους, 46-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι φαίνεται ότι άρχισαν κλειδώνουν την υπόθεση νίκη νωρίς, καθώς σουτάροντας με 60% στο δίποντο και 47% τρίποντα, δύσκολα η ΑΕΚ που τα σουτ δεν έμπαιναν, επιλογές στον πάγκο δεν υπήρχαν και ουσιαστικά έπαιζε χωρίς 5αρι, θα μπορούσε να κάνει το οτιδήποτε απέναντι στη Νίζνι που έκανε πάρτι σε αυτό το δεκάλεπτο δια χειρός του Σέπερντ. Μοναδικό θετικό η επάνοδος του Γκίκα που έβαλε δύο τρίποντα. Αυτή η περίοδο τελείωσε με σκορ 71-42.

Η τελευταία περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η Νίζνι έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και επικράτησε της ΑΕΚ με 28 πόντους διαφορά, 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 71-42, 88-60

Νίζνι (Λούκιτς): Αστάπκοβιτς, Κόμολοβ 21 (3/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα), Σέπερντ 17 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Τορόποβ 10, Βοροντσέβιτς 15 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα,11 ριμπάουντ, 2 λάθη), Σάντοβ 3, Γκάνκεβιτς 5 (4 ριμπάουντ), Γαβρίλοβιτς 7, Γερασίμοβ 4, Γκόνταρ, Πέτρασεκ 4, Στρέμπκοβ 2

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 3, Μέικον 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μόουζες 2, Ρογκαβόπουλος 6, Γκίκας 6, Λάνγκφορντ 9 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ασίστ), Λοτζέσκι 4, Ματσιούλις 4 (6 ριμπάουντ), Μωραϊτης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίζνι: 24/42 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 10/12 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 13 επιθετικά, 24 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκς

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/17 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκς