Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας: Έχασε δίκαια

Σε μία κακή βραδιά για τον Παναθηναϊκό οι πρωταθλητές ηττήθηκαν από τον Ερυθρό Αστέρα.

Την ήττα με 86-82 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός για την 30η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν κακοί και δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στις νίκες και τις θετικές εμφανίσεις με αποτέλεσμα ακόμα ένα κίτρινο φύλλο το 18ο για φέτος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές υποχώρησαν στο 10-18, ενώ την επόμενη αγωνιστική τους περίμενει δύσκολη αποστολή στην Τουρκία κόντρα στην πολύ φορμαρισμένη Εφές Αναντολού.

Δήμιος του Παναθηναϊκού ο Τζόρνταν Λόιντ ο οποίος με 25 πόντους(τους 16 στην τελευταία περίοδο) εκτέλεσε τους «πράσινους» και οδήγησε την ομάδα του στην δεύτερη, μετά το 2016, εκτός έδρας νίκη της.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Ερυθρού Αστέρα η τελευταία περίοδος όταν οι φιλοξενούμενοι χάρις σε ένα ξέσπασμα με συνεχόμενα καλάθια από τον Λόιντ ξέφυγαν στο σκορ, έχτισαν μια διαφορά η οποία τους έδωσε στο τέλος του αγώνα το ροζ φύλλο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης με δύο τεχνικές ποινές του Όντετ Κάτας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Λόιντ με 25 πόντους ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν και οι Σιμόνβιτς με 8 και Κούζμιτς με 9.

Από τον Παναθηναϊκό ο Σαντ Ρος είχε 21 πόντους με τους Χεζόνια με 15 και Παπαπέτρου με 14 να ακολουθούν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρόσι – Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 15 (4/11 τρίποντα), Δίπλαρος, Γουάιτ 5 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9, Μπεντίλ, Σαντ Ρος 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη).