Παναθηναϊκός: Εύκολη επικράτηση επί του ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική της Basket League και πήρε τη νίκη με αρκετά εύκολο τρόπο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 96-67 και έφτασε έτσι στο 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σαντ-Ρος, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (όλοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και τον ακολούθησαν οι Μήτογλου και Παπαπέτρου με 13 και 12 αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λοβ με 17 πόντους, ενώ 15 είχε ο Τέρνερ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι λίγο μουδιασμένες και το σκορ να είναι στο 9-7 υπέρ του Παναθηναϊκού (5′). Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα το προβάδισμα και με ένα σερί 14-2, έφτασαν στο υπέρ τους 23-9 (8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 23-11.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ανέβασε στροφές και πολύ γρήγορα βρέθηκε στο +20, έπειτα από καλάθι και φάουλ του αρχηγού, Ιωάννη Παπαπέτρου, 44-24 (15′). Το +24 ήρθε λίγο αργότερα από καλάθι του Φόστερ, 48-24 (17′). Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν, οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” το ημίχρονο με το υπέρ τους 51-28.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και το παιχνίδι εκτυλίχθηκε σε “ταινία ενός ρόλου”, καθώς στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ βρισκόταν στο 64-38 (25′). Λίγο αργότερα το ματς συνέχισε να έχει τρελό ρυθμό και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 70-46 (28)’). Έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά, η αναμέτρηση έδειχνε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το σκορ ήταν στο 77-50.

Τέρνερ και Κακλαμανάκης συνέχισαν να παλεύουν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Λοβ ανέβασε το σερί στο 0-10 και το 77-60 έδινε ένα ενδιαφέρον στο ματς, όχι όμως για πολύ καθώς οι πράσινοι πάτησαν ξανά το γκάζι, έγραψαν το 88-63 με δύο γκολ-φάουλ από τους Φόστερ – Καλαϊτζάκη και δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα στους Θεσσαλονικείς. Το τελικό σκορ ήταν το 96-67, το οποίο αποδεικνύει την εύκολη νίκη του “τριφυλλιού”.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 51-28, 77-50, 96-67

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φόστερ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουάιτ 9, Σαντ-Ρος 15 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Δίπλαρος 6 (1), Κασελάκης 3, Περσίδης 2, Νέντοβιτς 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 13 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Χέρντον 4, Λοβ 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκρίφιν 12 (2), Καμπερίδης 2, Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 4, Παπαντωνίου 3 (1), Τέρνερ 15 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/37 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 21/24 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 5/6 βολές, 20 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 6 επιθετικά), 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα παίξει εκτός έδρας με τον Άρη (15/11), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τη Λάρισα (14/11).