Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν, έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι “λύκοι”

Με νίκες συνέχισαν Λεβερκούζεν και Βόλφσμπουργκ για την 7η αγωνιστική της Bundesliga

Για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, η Λεβερκούζεν “λύγισε” την Γκλάντμπαχ με 4-3, σε ένα παιχνίδι με πολύ θέαμα και γκολ, ενώ η Βόλφσμπουργκ λίγο έλειψε να “αυτοκτονήσει” στον αγώνα με την Χoφενχάιμ, αλλά τα κατάφερε εν τέλη.

Λεβερκούζεν- Γκλαντμπαχ 4-3

Η Λεβερκούζεν αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε και νίκησε την πολύ καλή Γκλάντμπαχ με 4-3, σε ένα πολύ ωραίο με παιχνίδι με πολύ γκολ και θέαμα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Στίντλ στο 18′ (0-1), η Λεβερκούζεν ισοφάρισε στο 27′ με τον Αλάριο (1-1), αλλά στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, πάλι ο Στιντλ έβαλε μπροστά την ομάδα του (1-2). Η ομάδα του Μπoς έφερε ξανά το ματς στα ίσια πάλι με σκόρερ τον Αλάριο στο 41′ (2-2).

Η Λεβερκούζεν μπήκε δυνατότερα στο δεύτερο ημίχρονο και κυριάρχησε πλήρως. Αρχικά, πήρε προβάδισμα με τον Μπέιλι στο 68′ (3-) και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον Μπαουμγκαρτλίνγκερ στο 82ο λεπτό (4-2), ενώ η Γκλάντμπαχ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 90+4′ με φοβερό γκολ του Λαζάρο., για το τελικό 4-3.

Κίτρινες: 18′ Χράντετσκι, 45+4′ Μπενσεμπαϊνί, 46′ Εμπολό, 51′ Λάρς Μπέντερ, 84′ Γουίρτς, 86′ Ντιαμπί.

Λεβερκούζεν (Πίτερ Μπός): Χράντετσκι, Αμίρι (85′ Ντράγκοβιτς), Μπέιλι, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Λάρς Μπέντερ, Σβεν Μπέντερ, Ντιαμπί, Ταπσόμπα, Γουέντελ, Γουίρτς, Αλάριο (80′ Μπελεράμπι).

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόους): Σόμερ, Μπενσεμπαϊνί, Ελβέντι, Εμπολό (63′ Λαζάρο), Γκίντερ, Χόφμαν, Κράμερ (75′ Μπενές), Λάινερ (74′ Πλεά), Νιχάους (46′ Γούλφ), Στίντλ, Τουράμ (80′ Χέρμαν).

Βόλφσμπουργκ-Χοφενχαϊμ 2-1

Η Βόλφσμουργκ επικράτησε της Χοφενχάιμ με 2-1 και ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος παραλίγο να ισοφαριστεί κάνοντας πολλά “παιδαριώδες” λάθη.

Οι “λύκοι” άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Στέφεν που αξιοποίησε με το καλύτερο τρόπο την μεταβίβαση του Φίλιπ. Το 2-0 για τους γηπεδούχους έγινε στο 26′, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Στέφεν έδωσε ασίστ στον Βέρχοστ που σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και έπειτα το ματς πήγαινε σε ένα αργό τέμπο και όλα έδειχναν μία εύκολη επικράτηση της ομάδας του Γκλάσνερ και μάλιστα στο 82′ η Βόλφσμπουργκ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βέρχοστ, αλλά τα πλασέ του κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν την τελευταία τους ζαριά και ανέβασαν στροφές και σε ένα γέμισμα  του Βόγκτ, ο Μπρούκς έκανε κακή εκτίμηση, ο Ανταμιάν έγινε αποδέκτης και μείωσε σε 2-1, στο 87′.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 90+4′, ο ένα κόρνερ εκτελέστηκε για τους φιλοξενούμενους και ο απρόσεκτος Άρνολντ έκανε άτσαλο μαρκάρισμα στο τερματοφύλα της Χόφενχαϊμ που είχε ανέβει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταμπούρ, όμως ο Κάστελς έπεσε και απέκρουσε στην δεξιά του γωνία και έγινε ο ήρωας του αγώνα, δίνοντας στην ομάδα του το τρίποντο.

Κίτρινες: 48′ Μπρούκς, 30′ Μπαουμγκάρντεν, 45+3′ Ρούντι, 82′ Βόγκτ.

Βόλφσμουργκ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Κάστελς, Ρουσιλλόν, Μπρούκς, Λακρουά, Μπακού, Σλάγκερ (90′ Πονγρανίτς), Άρνολντ, Φίλιπ (62′ Μεχμέντι), Στέφεν (71′ Ζοάο Βίκτορ), Μπρέκαλο (71′ Γκέρχαρντ), Βέρχοστ.

Χόφενχαϊμ (Σεμπάστιαν Χόενες): Μπάουμαν, Μπογκάρντε (86′ Κλάους), Ακμπογκούμα, Βόγκτ, Ρούντι, Σεσσενιόν, Σαμασέκου (74′ Μπεμπού), Γκρίλιτς  (59′ Ανταμιάν), Μπαουμγκάρντεν, Μπελφοντίλ (59′ Γκασίνοβιτς), Νταμπούρ.