Παναθηναϊκός: Ήττα από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Με το αριστερό ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην Α1 Basket League, καθώς ηττήθηκε από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Ο Άρης κέρδισε με 69-65 τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο, στην πρεμιέρα της Α1 Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν, όπως και πέρυσι, πάλι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τους «Πράσινους». Η ομάδα του Ράντονιτς εγκλωβίστηκε από την αμυντική αποτελεσματικότητα των «κιτρινόμαυρων» και «πλήρωσε» τα πολλά λάθη (19) που έκανε στο παρκέ, κυρίως στην επίθεση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι 5 πόντοι(!) επιμέρους σκορ που πέτυχαν στη 2η περίοδο και συνολικά 20π σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Σεβέζ Γκούντγουϊν (19π., 12 ριμπ.), το έργο του οποίου στήριξαν οι Τζέι Ντι Νότε (13π., 2 ασ., 3 κλ), Τζος Χέιγκινς (11π., 8 ασ., 2 κλ.). Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ο  Γουίλιαμς (13π., 2 ασ., 2 κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65

Άρης (Καστρίτης): Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουϊν 19, Νότε 13 (2), Νετζήπογλου 2, Χέιγκινς 11 (1), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 8 (1), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10, Αντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8, Γκριγκόνις 10 (3), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2), Μποχωρίδης 3 (1), Ουίλιαμς 13 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2