Super League: Σόκαρε στο 90′ τον ΠΑΟΚ ο Λεβαδειακός!

Στις καθυστερήσεις ο Λεβαδειακός πήρε τον βαθμό από τον ΠΑΟΚ

Λεβαδειακός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στη Λιβαδειά, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Μπελμόντ χάρισε στην ομάδα της Βοιωτίας το βαθμό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας το τέρμα που είχε σημειώσει ο Νάρεϊ (73’) για τους Θεσσαλονικείς. Στο τέλος ο Ζίβκοβιτς δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δε συνοδεύτηκε από ευκαιρίες ή γκολ. Χαρακτηριστικό, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 33’, όταν ο Λύρατζης έστρωσε στον Γιασμίν Κούρτιτς, αλλά το σουτ του Σλοβένου πέρασε έξω. Στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Βασίλι Γκορντεζιάνι με εντυπωσιακό ψαλιδάκι, ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση τον Ματέι Μάρκοβιτς, κρατώντας το 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με σπουδαία φάση για τους «ασπρόμαυρους», καθώς ο Λύρατζης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά ο Κούρτιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 61’ ο Πατρίκ Μπαχανάκ έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γιάννη Κάργα, με τον Ίνγκασον να αστοχεί στην επαναφορά, αλλά στο 73’ ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Νάρεϊ που ξεπέρασε την αντίσταση του Μπαχανάκ και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μάρκοβιτς για το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς οπισθοχώρησαν και το πλήρωσαν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Μπελμόντ (1-1).

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουτίνιο ανατράπηκε από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τον Ευάγγελο Μανούχο να δείχνει αρχικά την άσπρη βούλα. Ωστόσο, έπειτα από παρέμβαση του VAR, η παράβαση δόθηκε εκτός περιοχής, με τον Ζίβκοβιτς να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ντόμινικ Κοτάρσκι απέκρουσε ενστικτωδώς το δυνατό φάουλ του Μουτίνιο, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Δούμτσιος, Μεχία – Κούρτιτς.

Κόκκινες: Α. Ζίβκοβιτς (90’+6’)

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σκβάρκα (56’ Μπαχανάκ), Δούμτσιος (56’ Τσιριγώτης), Λιάγκας, Τόρο (69’ Μπελμόντ), Νίκας (90’+5’ Τζημόπουλος), Παναγιώτου, Τσαπράς.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Τσαούσης (61’ Βιεϊρίνια/72’ Κωνσταντέλιας), Ντάντας (61’ Μπίσεσβαρ), Κούρτιτς, Νάρεϊ, Ελ Καντουρί (84’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Γκορντεζιάνι (61’ Ολιβέιρα).