Παναθηναϊκός-Λαύριο: Περίπατος για τον Παναθηναϊκό και 3/3 στην Basket League

Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό που νίκησε άνετα το Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική της Basket League επικράτησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ του Λαυρίου με 111-75, έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα και έβγαλε με άνεση μια ακόμα υποχρέωση.

Η αγωνιστική εικόνα του Παναθηναϊκού ικανοποίησε πλήρως τον Εργκίν Αταμάν που είδε τους παίκτες του να βγάζουν ενέργεια και σε επίθεση και σε άμυνα και να φτάνουν στην εύκολη και άνετη νίκη. Ο Τούρκος τεχνικός της ομάδας κατάφερε και μοίρασε την τράπουλα ενώ είδε και όλους σχεδόν τους παίκτες του να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε χάρις κυρίως στην τρίτη του περίοδο όταν υποχρέωσε το Λαύριο να πετύχει μόλις 9 πόντους την ίδια στιγμή που το επιθετικό του κοντέρ έγραφε 31 πόντους.

Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Κώστας Αντετοκούνμπο και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους έκαστος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα 6-0 με το Λαύριο MEGABOLT να ισοφαρίζει σε 7-7 στο 3’. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι ξέφυγαν με 12-7 και στο 5’ έκαναν το 17-11. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους στο 7’ (23-11) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 31-20.

Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 33-27 και στο 15’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 47-30. Το Λαύριο MEGABOLT έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο 18’ (49-42) και στο 19’ πλησίασε σε 53-45, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 56-45.

Στο 25’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διαφορά 24ων πόντων (71-47) και στο 27’ έκανε το 77-49. Οι πράσινοι έφτασαν στο +33 (84-51) στο 29’ ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 86-54.

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 111-75.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 86-54, 111-75

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 9, Βιλντόζα 9 (3), Γκάι 13 (3), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι 7, Σαμοντούροβ 5 (1), Γκραντ 10 (1), Αντετοκούνμπο 15 (1), Γκριγκόνις 14 (1), Ερνάνγκόμεθ 15 (1), Μήτογλου 4, Μαντζούκας 19 (2).

Λαύριο MEGABOLT (Μέξας): Μουρ 7 (2), Καστανέδα 10 (2), Χέλεμς 10, Ντε Τζούλιους 24 (3), Καββαδάς 2, Γκρόμοβς 2, Ζάρας 3 (1), Θόρντον 3 (1), Δεϊμέζης, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2, Οικονομόπουλος 3 (1).