Παναθηναϊκός-Μακάμπι: Μοιραίος Σλούκας και ήττα στην παράταση για τον Παναθηναϊκό

Ο Κώστας Σλούκας ήταν μοιραίος για τον Παναθηναϊκό και οι “πράσινοι” ηττήθηκαν στην παράταση από την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ με 86-81 στην παράταση και γνώρισε την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές.

Μοιραίος παίκτης για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κώστας Σλούκας ο οποίος έχασε την ευκαιρία στην παράταση να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς σε νέο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ και ο Βιλντόζα δεν μπόρεσε να οργανώσει την τελευταία επίθεση στην παράταση καθώς υπέπεσε σε λάθος δίνοντας την ευκαιρία στην Μακάμπι να τελειώσει τον αγώνα.

Έτσι έμεινε στην μέση η μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο Παναθηναϊκός ώστε να επιστρέψει από το -15 με τον Λούκας Βιλντόζα να έχει πάρει από το χέρι επιθετικά την ομάδα και με συνεχόμενα τρίποντα ιδιαιτέρως στην τελευταία περίοδο να του δίνει ανάσα παράτασης.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε για μια ακόμα αναμέτρηση το νωθρό και πολύ κακό ξεκίνημα που είχε στην αναμέτρηση όταν ήταν άστοχος ενώ ούτε αμυντικά μπορούσε να βγάλει ενέργεια κάτι που το εκμεταλλεύονταν η Μακάμπι και είχε το πάνω χέρι.

Μόνο στην τελευταία περίοδο έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός καταφέρνοντας να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι “πράσινοι” όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό φάνηκε ότι έμειναν απο βενζίνη με την Μακάμπι να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει στην νίκη.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 12-9, ενώ στο 6’ ξέφυγε με 15-9. Στο 8’ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-12, ωστόσο στο 9’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20), πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 20-15. To 23-15 υπέρ της Maccabi Playtika Tel Aviv στο 11’΄έγινε 24-20 στο 14’, όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-24.

Οι πράσινοι μείωσαν σε 47-38 στο 26’ και λίγο αργότερα σε 47-42 με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την απόστασή τους από το τριφύλλι με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το 49-57. Ο Παναθηναϊκός με την έναρξη της καθοριστικής περιόδου, ανέβασε και άλλο τα επίπεδα της έντασης και με 10-5 επιμέρους σκορ από το 31’ έως και το 33’ έφτασε στο -3 (59-62). Στο 36’, οι πράσινοι έκαναν το 64-66, ενώ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 67-66 έπειτα από την πρώτη περίοδο. Στο 38’ ο πίνακας έδειξε το 70-68 πριν η Maccabi ισοφαρίσει.

Η τέταρτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 72-72, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Εκεί, η Maccabi βρέθηκε στο 73-78 με το τριφύλλι να παραμένει κοντά (75-78). Στα 14’’ πριν το τέλος, το σκορ ήταν στο 82-79 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο στα 6’’ (81-82), όμως οι αντίπαλοι πήραν τη νίκη με 81-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).