Παναθηναϊκός-Μακάμπι: ΠΑΟ… Βερολίνο με Ναν οδηγό και Σλούκα αρχηγό

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα Final-Four. Η επίθεση ξεκίνησε τη δουλειά και η άμυνα την τελείωσε ο Παναθηναϊκός νίκησε και επιστρέφει στα μεγάλα ραντεβού της ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε, ο Παναθηναϊκός τα κατάφερε, επικράτησε της Μακάμπι με 81-72 και μετά από το 2012 θα βρεθεί στο μεγάλο ραντεβού της ευρωλίγκας το Final-Four που θα διεξαχθεί στο Βερολίνο.

Ο Κέντρικ Ναν τα έκανε όλα πέτυχε 26 πόντους και οδήγησε επιθετικά την ομάδα μέχρι και το τέλος και την πρόκριση στο Final Four. Δίπλα στον Ναν στάθηκε επάξια ο Κώστας Σλούκας ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, κατέβασε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασιστ και είχε και 2 κλεψίματα. Άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Λεσορ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ θετικός ήταν και ο Ερναγκόμεθ με 11 πόντους και με παρουσία στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. Τέλος 10 πόντους πρόσθεσε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Σημείο κλειδί της νίκης του Παναθηναϊκού ήταν η 4η περίοδο και ειδικά η άμυνα που έπαιξε στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο της σεζόν. Μια άμυνα που καθήλωσε για περίπου 4 λεπτά την Μακάμπι και που αποσυντόνισε την ομάδα του Όντετ Κατας, ενώ την ίδια στιγμή επιθετικά οι “πράσινοι” με καλάθια των Ναν και Λεσόρ έχτιζαν μια διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος. Και μπορεί το επιμέρους σκορ της περιόδου να ήταν 23-16 αλλά τους περισσότερους πόντους η Μακάμπι τους πέτυχε προς το τέλος και όταν όλα είχαν σχεδόν κριθεί.\

Σε αυτή την προσπάθεια ο Παναθηναϊκός είχε σύμμαχο τον κόσμο του με το ΟΑΚΑ να κοχλάζει οι παίκτες πήραν την ώθηση που ήθελαν και κατάφερε να φτάσει στην νίκη  και στο Final-Four.

Η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό με την Μακάμπι να προηγείται με 18-11 χάρις στην ευστοχία της στα τρίποντα και στην αστοχία των παικτών του Αταμάν. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν το δεκάλεπτο με 2 πόντους πίσω στο σκορ(19-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως και το πρώτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνέχεια και χωρίς καμία να καταφέρει να προηγηθεί με περισσότερους από δύο πόντους και το σκορ στο ημίχρονο να είναι ισόπαλο στους 41 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός αύξησε την ένταση του στην άμυνα με τον Ναν να σκοράρει κατά ριπάς και την περίοδο να κλείνει με τους “πράσινους” να προηγείται με 58-56.

Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τρομερή ενέργεια στην άμυνα η οποία υποχρέωσε την Μακάμπι στο μηδέν για περίπου 4 λεπτά ενώ την ίδια χρονική περίοδο έχτισε διαφορά 10 πόντων(71-61). Στη συνέχεια το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η πρόκριση δεν χανόταν και ήρθε και σφραγίστηκε με το τελικό 81-72 που σηματοδότησε και την επιστροφή του Παναθηναϊκού εκεί που του αξίζει και που η μπασκετική του ιστορία επιτάσσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Μόγκουλκοτς – Ντιφάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 10 (2/5 τρίποντα), Γκραντ 3 (4 ασίστ), Ναν 26 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 9 (11 ριμπάουντ, 3/14 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1/3 τρίποντα), Μήτογλου 3 (7 ριμπάουντ)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 2 (2 ριμπάουντ), Γουέμπ 3, Μπράουν 19 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3/5 τρίποντα), Ριβέρο 8 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Τόμασον, Νίμπο 14 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/3 τρίποντα), Κόλσον 4 (3 ριμπάουντ)