Παναθηναϊκός: Νίκη κόντρα στη μαχητική Φενέρ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο άδειο ΟΑΚΑ (λόγω της τιμωρίας που του επέβαλλε η διοργανώτρια αρχή) τη Φενέρμπαχτσε, για την 14η αγωνιστική της Euroleague, της οποίας και επικράτησε με 81-78.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στα πρώτα 20 λεπτά. Οι «πράσινοι» ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ανέκαμψαν και πήραν προβάδισμα 8 πόντων, ενώ στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά με 13. Η Φενέρ κατάφερε να ανακάμψει στο σκορ και έφτασε το ματς στο σημείο να κριθεί στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το ζητούμενο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν η νίκη, η οποία έστω και με περιπέτεια ήρθε.

Για τον Παναθηναϊκό, καθοριστικός ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ κυρίως με τις βολές που πέτυχε στο τέλος του αγώνα, αλλά και με τους 22 πόντους του. Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός για ακόμη μία φορά, καθώς μέτρησε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την άλλη μεριά, ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Ντε Κολό πρόσθεσε 13 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με δυναμισμό κυρίως στην άμυνα, με τον Φριντέτ να πετυχαίνει 2/2 βολές, για το 8-6 (3’). Ο Καλάθης με floater έκανε το 13-8 (4’). Οι «πράσινοι» μέσα από την καλή τους άμυνα έφτασαν τη διαφορά τους στο +7 και το σκορ σε 17-10 (6’). Η Φενέρ μείωσε σε 17-14 (7’). Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 22-14 (9’). Ο Μαχμούτογλου πέτυχε τρίποντο και μείωσε σε 22-21, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, 24-26 (11’). Ο Ντατόμε πέτυχε και εκείνος τρίποντο στη συνέχεια, διευρύνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους, 24-29 (12’). Ο Τόμας με το δεύτερο του τρίποντο έκανε το 27-29 (13’). Ο Παπαγιάννης έκανε poster κάρφωμα στον Ντατόμε και στη συνέχεια με το τρίποντο του Φριντέτ, το σκορ έφτασε στο 34-35 (16’). Ο Παπαγιάννης στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε με λέι απ, 40-40 (18’). Ο Λοβέρν διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 42-46.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε τα δεδομένα και έκανε το 52-48 (23’). Η απάντηση ήρθε από τη Φενέρ με τρίποντο, για το 52-51 (23’). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν σκληρά με το σκορ στο 56-53 (25’). Οι «πράσινοι» ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους, 62-53 (26’). Ο ρυθμός έπεσε και το σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 65-57.

Οι «πράσινοι» με ένα μικρό σερί 5-0, έφτασε τη διαφορά στο +13, 70-57 (32’). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μείωσε σε 70-61 (33’). Το «τριφύλλι» δεν άφησε το ματς να φύγει από τα χέρια του και ανέβασε τη διαφορά και πάλι στο +13, με το σκορ στο 74-61 (34’). Η τουρκική ομάδα κατάφερε να μειώσει σε 74-70 (36’), έπειτα από σερί 0-9. Ο Ντατόμε στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 76-74 (39’). Ο Φριντέτ με 1/2 έκανε το 77-74 και στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε κέρδισε φάουλ, με τον Σλούκα να ευστοχεί σε 2 βολές, για το 77-76 (39’). Ο Φριντέτ ευστόχησε ακόμα δύο βολές και έκανε το 79-76 (39’). Ο Ντε Κολό πέτυχε σουτ στο οποίο πάταγε τελικά τη γραμμή (έπειτα και από τη χρήση του instant replay) με το σκορ στο 79-78 (39’). Ο Φριντέτ ξαναπήγε στις βολές, όπου και ευστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), Ράις 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φρεντέτ 22 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Καλάθης 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2 (0/3 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 8 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 20/33 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 23/31 βολές, 37 ριμπάουντ (25+12), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 22/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 19/21 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο ημέρες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (19/12, 21:05), ενώ η Φενέρμπαχτσε επιστρέψει στο Ulker Sports Hall για το παιχνίδι με τη Ζενίτ (19/12, 19:45).