Με νίκη του Παναθηναϊκού το αντίο στον Γιώργο Δώνη

Στον τελευταίο αγώνα του Γιώργου Δώνη, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΟΦΗ με 3-2 στο ΟΑΚΑ, σε ένα “γεμάτο” παιχνίδι με γκολ και φάσεις. Χαμένο πέναλτι για τους Κρητικούς στις καθυστερήσεις, με τον Ξενόπουλο να αποκρούει για δεύτερο σερί αγώνα!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, για την 10η και τελευταία αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να έχει 5 τέρματα, μάλιστα μέσα σε 15 λεπτά! Μπεκ, Μακέντα και Χατζηγιοβάνης τα τέρματα των “Πρασίνων”, Φιγκεϊρέδο και Βαζ τα γκολ του ΟΦΗ.  Χαμένο πέναλτι στο 90+7 είχε ο ΟΦΗ με τον Φιγκεϊρέδο, με τον Ξενόπουλο να αποκρούει σε ακόμη έναν αγώνα πέναλτι!

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Δώνης έκατσε για τελευταία φορά στον «πράσινο» πάγκο, μετά από δύο χρόνια θετικής παρουσίας, καθώς τη θέση του από τη νέα χρονιά αναλαμβάνει ο Πογιάτος.

Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν οριστικά στην 4η θέση με 58β, ενώ οι Κρητικοί στην 6η με 36β.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε η αντρική ομάδα του βόλεϊ για το πρωτάθλημα και το νταμπλ που κατέκτησαν. Οι Δημήτρης Σαραβάκος και Δημήτρης Κουρμπέλης από πλευράς ΠΑΕ βράβευσαν τον προπονητή Δημήτρη Ανδρεόπουλο, τον αρχηγό Σωτήρη Πανταλέοντα και τον τιμ μάνατζερ Ρούλη Αγραπιδάκη.

Επίσης, ο Γιάννης Αλαφούζος επανεμφανίστηκε σε αγώνα του Παναθηναϊκού, σε δεύτερο σερί εντός έδρας αγώνα.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης και έψαξε για το γρήγορο γκολ.

Στο 8ο λεπτό πρώτη απειλή από τον ΟΦΗ, ο Γιαννούλης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ξενόπουλος απέκρουσε και στη συνέχεια ο Φιγκεϊρέδο πλάσαρε από κοντά, αλλά πάλι ο Έλληνας τερματοφύλακας

Στη συνέχεια δύο ακόμη προσπάθειες του Φιγκεϊρέδο στο 14′ και στο 21′, δεν βρήκαν στόχο.

Στο επόμενο λεπτό, ξανά ο επιθετικός των Κρητικών απείλησε, επιχείρησε τη λόμπα, όμως ο Ξενόπουλος βρήκε τη μπάλα, έκοψε την πορεία και με τη βοήθεια του Κολοβέτσιου, πρόλαβε και σταμάτησε την μπάλα.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να έχει 5 τέρματα, μάλιστα μέσα σε 15 λεπτά.

Στο 27′ οι “Πράσινοι” άνοιξαν το σκορ, μετά από ωραία προσπάθεια του Κουρμπέλη, βρήκε τον Μπεκ με ωραία πάσα και ο τελευταίος μέσα από την περιοχή και από αριστερά, σούταρε, νικώντας τον Γουάιλι (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα και στο 29′ ο Φιγκεϊρέδο, μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη, έκανε το πλασέ, κάνοντας το 1-1. Υπήρξε και χρήση του VAR, αλλά το γκολ ήταν καθαρό, καθώς ο επιθετικός του ΟΦΗ, καλυπτόταν από τον Θεοχάρη.

Στο 35′ η ομάδα του Δώνη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μακέντα. Μετά από ωραία συνεργασία του Μπουζούκη και του Χατζηγιοβάνη, ο τελευταίος σέντραρε, ο Γουάιλι δεν μπλόκαρε καλά τη μπάλα και ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του και με εύστοχο πλασέ, έκανε το 2-1.

Ο ΟΦΗ απάντησε πάλι άμεσα και σημείωσε το 2-2 στο 38′.  Ο Φιγκεϊρέδο βρήκε τον Βαζ στο ύψος του πέναλτι, ο οποίος αμαρκάριστος πλάσαρε εύστοχα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 42ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-2. Μετά από αντεπίθεση ο Μακέντα από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Χατζηγιοβάνης με προβολή, έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα (3-2).

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, σε σχέση με το πρώτο. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά τις δύο εστίες.

Στο 76ο λεπτό ο ΟΦΗ σκόραρε με πλασέ του Δεληγιαννίδη από κοντά, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στη συνέχεια προσπάθησε η ομάδα του Σίμου να ισοφαρίσει, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 90+7 και στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Φιγκεϊρέδο, όμως ο Ξενόπουλος απέκρουσε, και στην εξέλιξη της φάσης ο παίκτης του ΟΦΗ αστόχησε σε κενή εστία!

Το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τον ΟΦΗ

Κίτρινες: Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος  – Βαζ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (46′ Αλεξανδρόπουλος), Σερπέζης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (68′ Αθανασακόπουλος), Μπεκ (76′ Τζαβίδας), Μακέντα (68′ Περέα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ (61′ Βαφέας), Γιαννούλης, Δεληγιαννίδης, Νέιρα, Στάικος, Βαζ (67′ Κοροβέσης), Ναμπί (79′ Μίγγος), Νοικοκυράκης (79′ Σουρνάκης), Φιγκεϊρέδο