Φινάλε πρωταθλητή

Με νίκη επί της ΑΕΚ με 3-0 ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, επιστρέφοντας στην κορυφή και γιορτάζοντας τον 45ο τίτλο της ιστορίας του.

Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν σε ακόμη μια νίκη επί της ΑΕΚ, στην ημέρα που ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα και που γιορτάζει την κατάκτησή του με την απονομή.

Σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Ματιέ Βαλμπουενά στο 10’, ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 21’ και ο Μαντί Καμαρά στο 73’.

Έξω από το γήπεδο, είχαν συγκεντρωθεί πολλοί φίλοι του Ολυμπιακού για να γιορτάσουν μαζί με την ομάδα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ενώ πλέον άπαντες στρέφονται στον τελικό Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ και φυσικά στον επαναληπτικό κόντρα στη Γουλβς.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Γκασπάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκα στην άμυνα, Καμαρά, Γκιλιέρμε στον άξονα, Ραντζέλοβιτς και Βαλμπουενά στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Από την άλλη, με το ίδιο σύστημα παρέταξε την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα. Με τον Τσιντώτα στο τέρμα, Παουλίνιο, Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης στην άμυνα, Σιμόες, Σιμάνσκι στον άξονα, Βέρντε, Αλμπάνης στα άκρα και ο Μάνταλος πίσω από τον Αραούχο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας «μονόλογος» του Ολυμπιακού, με τη ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να φτάνει εύκολα στην επίτευξη δύο τερμάτων, με την Ένωση να παρουσιάζεται νωθρή χωρίς να απειλήσει.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Τσιντώτας έκανε κακό γέμισμα, η μπάλα έφτασε στον Ραντζέλοβιτς που έδωσε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος όμως δεν έκανε το τελείωμα όπως θα ήθελε.

Στο 3’ ο Βαλμπουενά έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε σκαστή κεφαλιά που κατέληξε λίγο άουτ. Ενώ στο 7’ ο Βαλμπουενά έκανε ένα άστοχο πλασέ.

Στο 8’ η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της τελική, με τον Σιμάνσκι να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σα.

Στο 10’ ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό. Μετά από γέμισμα, ο Φορτούνης έκανε κεφαλιά-πάσα προς τα πίσω για τον Βαλμπουενά, ο οποίος με δυνατό σουτ χαμηλά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 17’, μετά από φάση για την ΑΕΚ, ο Σα γέμισε για τον Ελ Αραμπί, που αφού έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, άνοιξε δεξιά για τον Ελ Αραμπί, αυτός όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ, σούταρε και ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του, ο Σισέ έπιασε σκαστή κεφαλιά, με τον Τσιντώτα να λέει πάλι «όχι».

Στο 20’, μετά από ασυνεννοησία ανάμεσα σε Σα και Σισέ, η μπάλα έφτασε στον Βέρντε, που σούταρε με δύναμη και τον Σα (που είχε βγει στο πέναλτι) να αποκρούει με το πόδι.

Στο 21’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική βαθιά μπαλιά για τον Ραντζέλοβιτς, που μετά από σπριντ μαζί με τον Μπακάκη, τσίμπησε τη μπάλα περνώντας τη πάνω από τον αμυντικό της ΑΕΚ, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό εξωτερικό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τσιντώτα για το 2-0.

Στη συνέχεια, και μετά το cooling break, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Στο 38’ ο Μάνταλος έκανε ένα άστοχο σουτ, στο 41’ ο Σισέ έκανε κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά που έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ και στο 43’ ο Σιμάνσκι σούταρε και μπλόκαρε ο Σα.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική. Ο ρυθμός είχε πέσει, η ΑΕΚ κατά διαστήματα πατούσε πιο καλά, με τον Ολυμπιακό όμως να φτάνει και στο τρίτο τέρμα.

Στο 53’ μετά από λάθος του Φορτούνη στο κέντρο, ο Μάνταλος και Αραούχο συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να πλασάρει άστοχα.

Στο 59’, ο Μάνταλος σούταρε με δύναμη, με τον Σα να πέφτει και να μπλοκάρει.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 62ο λεπτό, πέρασε τον Μπουχαλάκη στη θέση του Ελ Αραμπί, με το σύστημα πλέον σε 4-3-3, με Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε, Καμαρά στο κέντρο, Μασούρας (μπήκε ως αλλαγή) και Βαλμπουενά στα άκρα και ο Φορτούνης «ψευτοεννιάρι».

Στο 66’ ο Λιβάγια έκανε δυνατό σουτ που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 73’ ήρθε το τρίτο γκολ. Η πίεση του Ολυμπιακού έφερε το λάθος από τους Οικονόμου και Σιμόες, ο Φορτούνης έδωσε στον Βαλμπουενά που ντρίπλαρε τον Τσιντώτα και πλάσαρε, οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή και ο επερχόμενος Καμαρά την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 89’ πέρασε στο ματς ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος γίνεται ο δεύτερος παίκτης μετά τον Τάσο Μητρόπουλο που παίρνει πρωτάθλημα με 3 διαφορετικές ομάδες (2010 Παναθηναϊκός, 2018 ΑΕΚ, 2020 Ολυμπιακός).

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε παίκτες (μέσα στο γήπεδο) και κόσμο (έξω από αυτό), να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος και την απονομή που ακολούθησε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα (74’ Αβραάμ), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά (74’ Τοροσίδης), Ραντζέλοβιτς (62’ Μασούρας), Φορτούνης (89’ Χριστοδουλόπουλος), Ελ Αραμπί (62’ Μπουχαλάκης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Οικονόμου, Παουλίνιο, Σιμάνσκι, Σιμόες, Αλμπάνης, Βέρντε (61’ Λιβάγια), Μάνταλος (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Αραούχο (61’ Ολιβέιρα)