Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Έσωσαν στο τέλος τον βαθμό οι “πράσινοι”

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ντέρμπι των “αιωνίων”.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο “Απόστολος Νικολαΐδης” για την 11η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα ματς με πολλή ένταση στο τέλος, οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με τον Πεπ Μπιέλ στο 84ο λεπτό και οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με πέναλτι του Αντράζ Σπόραρ στο 90’+13′ και διατήρησαν το αήττητό τους.

Έτσι, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πηγαίνει στους 31 βαθμούς, έχοντας μεν την πρώτη απώλειά τους, αλλά διατηρώντας το αήττητό τους. Ενώ εκείνη του Μίτσελ έφτασε στους 21, με τη διαφορά να μένει στους 10.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τον Μπρινιόλι στο τέρμα, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ στην άμυνα, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ στο κέντρο και Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ επιθετική τριπλέτα.

Από την άλλη, ο Μίτσελ παρέταξε με 4-2-3-1 τον Ολυμπιακό, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Μπιέλ, Χάμες Ροντρίγκες, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Οι δύο ομάδες είχαν ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο και, ειδικά μετά την αποχώρηση του τραυματία Παλάσιος, ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε και έφτασε στο γκολ με τον Μπιέλ στο 84′. Και τελικά στις καθυστερήσεις, ο Σπόραρ

Στα του αγώνα, στο 2’ μετά από μπαλιά του Μπιέλ, ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έκανε φάουλ στον Μάγκνουσον.

Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Τσέριν έκανε κάθετη για τον Βέρμπιτς, με τον παπασταθόπουλο να παρεμβάλλεται και να απομακρύνει.

Στο 12’ ο Άβιλα μπήκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μπιέλ σούταρε, αλλά ο Σάντσες πρόλαβε να τον κλείσει.

Στο 24’ ο Μπακαμπού βρέθηκε σε θέση βολής μετά από κακό διώξιμο του Μπρινιόλι, έστρωσε στον Χάμες, αυτός σούταρε με τον Ιταλό τερματοφύλακα να αποκρούει.

Στο 29’ Ο Βέρμπιτς έβγαλε μπαλιά στον Παλάσιος, αυτός πλάσαρε, ο Σπόραρ με προβολή δεν βρήκε τη μπάλα, η οποία βρήκε παίκτης του Ολυμπιακού και κατέληξε στα δίχτυα, αλλά υπήρχε οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 31’ ο Μασούρας έπιασε δυνατό σουτ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι.

Στο 43’ ο Μπιέλ έβγαλε για τον Μασούρα ο οποίος πήγε να φύγει κάθετα αλλά κλείστηκε, ενώ στη συνέχεια ο Εμβιλά σούταρε άστοχα.

Στο 50’ ο Μπιέλ βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε με δύναμη με τον Μπρινιόλι να διώχνει.

Στο 59’ ύστερα από γέμισμα στην περιοχή, ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά και στη συνέχεια ο Παπασταθόπουλος σούταρε άστοχα.

Ενώ δύο λεπτά μετά ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά που έδιωξε ο Μπρινιόλι σε κόρνερ. Και λίγο μετά, ο Χάμες σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε κάτω και ο Μπρινιόλι απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 76’ ο Σπόραρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, σκόραρε αλλά ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Στο 79’ μετά από λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Σπόραρ βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Παπασταθόπουλο να σώζει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Χουάνκαρ σούταρε με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε νέο κόρνερ.

Και στο 84’ ο Ολυμπιακός σκόραρε. Ο Χάμες άνοιξε ωραία προς τα δεξιά στον Άβιλα, αυτός σέντραρε για τον Ελ Αραμπί που έστρωσε για τον Μπιέλ, που σούταρε και νίκησε τον Μπρινιόλι για το 0-1.

Στο 90’ ο Κώτσιρας σέντραρε, ο Σπόραρ έπιασε κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Στο 90’+7’ ο Άβιλα χτύπησε με τον αγκώνα τον Ιωαννίδη στα όρια της περιοχής, με τον διαιτητή αφού πήγε και είδε τη φάση στο VAR να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 90’+13’ ο Σπόραρ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του ντέρμπι.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ (86’ Ιωαννίδης), Παλάσιος (53’ λ.τρ. Παλάσιος), Βέρμπιτς (78’ Βαγιαννίδης), Σπόραρ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (90’+3′ Μπόουλερ), Χάμες Ροντρίγκες (86’ Φορτούνης), Μασούρας (75’ Βρουσάι), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί)