Premier League: Θριαμβεύτρια στο ντέρμπι η Λίβερπουλ

Με δύο γκολ του Σαλάχ, η Λίβερπουλ επικράτησε στο Λονδίνο της Τότεναμ.

Για την 13η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ νίκησε με 1-2 την Τότεναμ και επέστρεψε στις νίκες.

Η Λίβερπουλ νίκησε με 2-1 την Τότεναμ στο Λονδίνο και πήρε ακόμα ένα τρίποντο. Οι “Ρεντς” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σαλάχ στο 11ο λεπτό και έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 40ο λεπτό. Η ομάδα του Λονδίνου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-2 με τον Χάρι Κέιν στο 70′.

Nικηφόρο ντεμπούτο έκανε ο νέος προπονητής της Άστον Βίλα, Ουνάι Έμερι, καθώς οι «χωριάτες» επικράτησαν εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-3. Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 15 βαθμούς και ανέβηκαν στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα η Γιουνάιτεντ έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» την Τότεναμ στην 4η θέση και παρέμεινε στους 23 βαθμούς.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε με 1-2 τη Γουέστ Χαμ και η Νιούκαστλ συνέτριψε με 1-4 την Σαουθάμπτον.

Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3΄ πεν. Ροντρίγκο, 60΄ Γκρίνγουντ, 68΄ Κούπερ, 84΄ Σάμερβιλ – 7΄ Ταβερνιέ, 19΄ Μπίλινγκ, 48΄ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (16΄ Αλβαρες, 90+5΄πεν. Χάαλαντ – 28΄πεν. Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20΄ Γκιμπς-Γουάιτ, +90΄αυτ. Ζανκα – 45΄ πεν. Μπεούμο, 75΄ Γουισά)

Γουλβς-Μπράιτον 2-3 (13΄ Γκουέδες, 34΄πεν. Νέβες – 10΄ Λαλάνα, 44΄ Μιτόμα, 84΄ Γκρος)

Έβερτον-Λέστερ 0-2 (45΄ Τίλεμανς, 86΄ Μπαρνς)

Τσέλσι-Άρσεναλ 0-1 (63΄ Γκάμπριελ)

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γ. 3-1 (7΄ Μπέιλι, 11΄ Ντινιέ, 49΄ Ράμζεϊ – 45΄ αυτ. Ράμζεϊ)

Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 1-4 (88΄ Περό – 35΄ Αλμιρόν, 58΄ Γουντ, 62΄ Γουίλοκ, +90΄ Γκιμαράες)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 1-2 (20΄ Μπενράμα – 41΄ Ζαχά, +90΄ αυτ. Κρέσγουελ)

Τότεναμ-Λίβερπουλ 1-2 (70΄ Κέιν – 11΄, 40΄ Σαλάχ)