Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Παναθηναϊκό

Ένας Παναθηναϊκός κατώτερος των περιστάσεων ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-64 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρουσιάστηκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ κατώτεροι των περιστάσεων κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και πήρε ένα από το πιο εύκολα εκτός έδρας διπλά κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο.

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός κλείνει τον πρώτο γύρο της ευρωλίγκας με ρεκόρ 4-13, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός σημείωσε την 12η νίκη του κάτι που τον διατήρησε στις 3 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε γιατί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να κοντράρει τον Ολυμπιακό, ενώ δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα ούτε ο Μέικον αλλά ούτε και ο Παπαπέτρου παίκτες κλειδιά και βαρόμετρα.

Αντίθετα όλα δούλεψαν ρολόι για τον Ολυμπιακό που είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ ενώ όποτε χρειάστηκε έβρισκε λύσεις.

Με δύο εύστοχα τρίποντα του Τάιλερ Ντόρσεϊ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός μπήκε σε θέση οδηγού στο ντέρμπι διατηρώντας το προβάδισμα ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να τους προβληματίσουν με ζώνη στην άμυνα. Με το τρίτο εύστοχο σουτ του Ντόρσεϊ από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 18-9, τη στιγμή που ο Δημήτρης Πρίφτης έριξε στο ματς τον Νεμάνια Νέντοβιτς αναζητώντας επιθετικές λύσεις. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 25-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με υπομονή και καλό διάβασμα οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-5 στη δεύτερη περίοδο κι έφτασαν να προηγούνται με 16 πόντους διαφορά (39-23) στο 14’. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήρθε με σερί 9-0 (39-32) και καλές άμυνες από τον Γιώργο Παπαγιάννη, ωστόσο τα 9 λάθη του πρώτου μέρους ήταν αρκετά και ο Ολυμπιακός τα εκμεταλλεύτηκε με σωστές επιλογές έχοντας το προβάδισμα (45-32).

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» εκτελούσαν με καλύτερα ποσοστά, έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν παρέμεινε το ίδιο συνεπής από τα 6.75 με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν επιμέρους σκορ 14-4 και να μειώσουν στους τρείς (49-46). Με αυτή τη διαφορά (54-51) μπήκαν στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες με τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνουν μόλις εννέα πόντους στην τρίτη περίοδο.

Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ τις λύσεις που του έλειπαν παίρνοντας ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και σε καθοριστικό σημείο αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Με αυτόν τον τρόπο οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία στη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 84-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)