Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Όλα στο μηδέν

Απόλυτο μηδέν στο ντέρμπι των αιωνίων.

Ισόπαλοι 0-0 αναδείχθηκαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στο «Απόστολος Νικολαϊδης» για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν ανεπιτυχώς να βρουν δίχτυα και τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται σε ανασταλτικό παιχνίδι.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 43 βαθμούς, στο +9 από τον δεύτερο πλέον ΠΑΟΚ, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στους 27, μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το ματς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τους «πράσινους» με 4-3-3, με τον Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ στην άμυνα, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες τριάδα στο κέντρο, Αϊτόρ, Παλάσιος στα άκρα και Μακέντα στην κορυφή.

Από την άλλη, για τους «ερυθρόλευκους» ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 3-4-3, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Μανωλάς, Παπασταθοπουλος, Μπα στην άμυνα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα άκρα, Εμβιλά, Καμαρά στον άξονα, Λόπες, Μασούρας στα δύο άκρα και ο Τικίνιο στην κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις και πολλά φάουλ. Ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερη σιγουριά στο παιχνίδι του, ωστόσο έκανε περισσότερα φάουλ, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που παρουσιαζόταν αγχωμένος αμυντικά.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα, ήταν στο 41’ όταν μετά από κίνηση του Χουάνκαρ από αριστερά, σέντραρε για τον Μακέντα, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός πατούσε πιο καλά στο γήπεδο, με τον Μαρτίνς να προσπαθεί να ενισχύσει τον Ολυμπιακό με Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά.

Στο 62’ ο Παλάσιος απείλησε με σέντρα, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά, με τον Τσέχο τερματοφύλακα να μπλοκάρει ξανά μετά από το κακό διώξιμο του Εμβιλά.

Στο 80’ ο Ιωαννίδης έπιασε κεφαλιά με τον Βατσλίκ να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Παλάσιος έκανε κακό σουτ.

Έτσι, μετά το 0-0 του πρώτου γύρου, οι δύο ομάδες έμειναν στη λευκή ισοπαλία και τώρα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (81’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (66’ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (46’ Ιωαννίδης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθοπουλος, Μπα, Λαλά (66’ Καρμπόβνικ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Λόπες (46’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (58’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (85’ Βρουσάι)