ΑΕΚ-Παναιτωλικός: Ήττα για την Ένωση, με πρωταγωνιστή τον Γκάμαρη

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Παναιτωλικό, έχοντας δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία.

Για την 18η αγωνιστική της Super League 1, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-2 από τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση να έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ανσαριφάρντ στο 44΄, όμως στο 78΄ ο Καρέλης και στο 84΄ ο Μεντόσα οδήγησαν στη νίκη την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος με τον Μάνταλο κύριο εκφραστή με τρεις τελικές και τέσσερις τελικές πάσες που δεν μετουσιώθηκαν σε τέρμα. Εντέλει η Ένωση βρήκε τέρμα στο τελευταίο λεπτά του ημιχρόνου με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ απείλησε στο 4ο λεπτό με σουτ που κατέληξε στα σώματα, στο 25′ με το τελείωμα του να φεύγει άουτ και στο 30′ με την προσπάθεια του κοντράρει στους αμυνόμενους και φεύγει κόρνερ.

Στο 26′ ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 32′ σε άλλο κόρνερ της Ένωσης, ο Τζαβέλλας με το κεφάλι, απείλησε τον Μελίσσα που μπλόκαρε.

Η καλύτερη φάση της ΑΕΚ ήρθε από τα πόδια του αρχηγού της Ένωσης που βρέθηκε με πλάτη στην περιοχή έσπασε στον Ανσαριφάρντ ο οποίος έκανε το σουτ αλλά νικήθηκε από τον Κίπερ των Καναρινιών.

Ο Παναιτωλικός ήταν εντελώς ακίνδυνος κάτι που αποδεικνύει πως το μοναδικό σουτ του ήρθε από τον Έλντερ Μπαρμπόσα στα όρια της περιοχής που δεν ενόχλησε τον Τσιντώτα.

Ο Ανσαριφάρντ πήρε την ρεβάνς του από τον Μελίσσα στο 45ο λεπτό. Ο Μάνταλος είδε την κίνηση του Ανσαριφάρντ στον χώρο του πέταξε την μπάλα, ο Ιρανός μπήκε στην περιοχή, με κλειστή ντρίπλα απέφυγε τον Βέργκοντς και νίκησε τον Μελίσσα.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και είχε δοκάρι δύο λεπτά μετά έναρξη του δευτέρου μέρους με την εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα ενώ αμέσως μετά ο Μάνταλος συνεργάστηκε με τον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός γύρισε στο σημείο του πέναλτι εκεί που ήταν ο Λιβάϊ Γκαρσία ο οποίος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού σε εξαιρετική επέμβαση με τα πόδια.

Στην συνέχεια, το παιχνίδι είχε πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Έτσι, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 72ο λεπτά ύστερα από την συνεργασία του Μάνταλου με τον Τσούμπερ, ο Ελβετός είδε την κίνηση του Έλληνα μέσου τον βρήκε στο κεφάλι αλλά ο Μέλισσας μάζεψε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η Ένωση βρέθηκε κοντά στο δεύτερο τέρμα. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου μπήκε στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Μελίσσα να είναι σε ετοιμότητα και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 80′ ο Παναιτωλικός έφερε το παιχνι στα ίσια. Ο Ντουάρτε έκλεψε με φάουλ από τον Μάνταλο πάσαρε στον Καρέλη που σε τετ α τετ έκανε το 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός έφερε το παιχνίδι τούμπα. Ο Μεντόσα επιχείρησε έναν κεραυνό εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” του Τσιντώτα και έδωσε την νίκη στους Αγρινιώτες.

Σκόρερ: 45′ Ανσαριφάρντ – 80′ Καρέλης, 84′ Μεντόσα

Κίτρινες: 56′ Σιμόες

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας (81′ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες, Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Άμραμπατ, Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Χουχούμης, Λιούι, Βέργκοντς, Κορνέλιους, Φλόρες, Αντούνες (64′ Μάρτενσον), Μπαρμπόσα (70′ Μόρσεϊ), Ντουάρτε, Μεντόσα, Βέργος (69′ Καρέλης)