Παναθηναϊκός-ΠΑΟK: Νίκη τετράδας οι «Πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο σερί του ΠΑΟΚ και ανέβηκε στην 4η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, για την 3η αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Οι «πράσινοι» έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί του «Δικεφάλου του Βορρά», μετά από 16 αγώνες. Αιτόρ και Χουανκαρ τα γκολ για το “Τριφύλλι”, μείωσε στο 70’ με τον Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ.

Πλέον η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έπιασε την 4η θέση και τους 47β, ισοβαθμώντας με τον Άρη, ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στη 2η θέση με 59β.

Στο 8ο λεπτό ο Άκπομ κινήθηκε κάθετα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, γύρισε την μπάλα προς τον Ζαμπά, ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από τον Βέλεθ, καταλήγοντας κόρνερ. Ο διαιτητής έδειξε αρχικά το σημείο του πέναλτι, θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε το χέρι του Ισπανού στόπερ. Μετά από εξεταση στο VAR, ακύρωσε την αρχική απόφασή του και την κίτρινη κάρτα προς τον Βέλεθ.

Στο 15’ από ωραία ασίστ του Βιγιαφάνιες προς τον Παλάσιος, ο Αργεντινός προσπάθησε να πλασάρει από πολύ πλάγια θέση τον Πασχαλάκη που έκανε έξοδο, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έδιωξε με το σώμα του σε κόρνερ.

Λίγο πριν το 30λεπτο ο Παναθηναϊκός «έχασε» με τραυματισμό τον Βιγιαφάνιες, με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει θέση του στο γήπεδο.

Στο 33’ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να χτυπήσει και πάλι στην κόντρα, με τον Ζίβκοβιτς να φτάνει σε θέση βολής και να σουτάρει στο όριο της περιοχής, όμως ο Αλεξανδρόπουλος πρόλαβε να βάλει την κόντρα, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (34’), με σουτ του Αϊτόρ έκανε από κοντά το 1-0 με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη επιθετικότητα στο γήπεδο και στο 48’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Μπρινιόλι έκανε καταπληκτική απόκρουση στο «παραθυράκι» του στο εντυπωσιακό σουτ του Κούρτιτς.

Στο επόμενο λεπτό (49’) η άμυνα του Παναθηναϊκού απομάκρυνε «χλιαρά» την μπάλα από την περιοχή της κι ο Τσιγγάρας πλάσαρε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 51’ ο Άκπομ κατάφερε να ξεπεράσει τον Σένκεφελντ και γύρισε μέσα στην περιοχή στον Ελ Καντουρί, ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία, πλασάροντας ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει ξανά την απόδοσή του. Κι αφού «προειδοποίησε» δύο φορές με τους Γκατσίνοβιτς και Χουάνκαρ, έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Ισπανό αριστερό μπακ ο οποίος σημείωσε γκολ… καριέρας στο 65’. Από κόρνερ του Αϊτόρ, ο Κούρτιτς έδιωξε την μπάλα προς τον Χουάνκαρ, που μεγυριστό σουτ έκανε το 2-0 για τους «πράσινους».

Ο ΠΑΟΚ «αντέδρασε» αμέσως και στο 70’ μείωσε σε 2-1 με τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, από σέντρα του Κούρτιτς και σκόραρε με κοντινό πλασέ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά την άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να παραμείνει ως το φινάλε το 2-1 υπέρ των «πράσινων».

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος – Ίνγκασον

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες (29’ λ. τρ. Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς (88’ Βιτάλ), Αϊτόρ (87’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (77’ Σάρλια).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (63’ Τέιλορ), Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (80’ Σίνκλεϊ), Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (63’ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά, Άκπομ (80’ Τσόλακ).