Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Ισόπαλοι αλλά ωφελημένοι οι “ερυθρόλευκοι”

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός με την ΑΕΚ, σε ένα αποτέλεσμα που ανεβάζει τους «ερυθρόλευκους» στο +11.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι που ναι μεν είχε καλό ρυθμό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να πιάσουν το μέγιστο της απόδοσής τους και να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Ζοάο Καρβάλιο στο 30’, ενώ για τους «κιτρινόμαυρους» σκόραρε ο Νταμιάν Σιμάνσκι στο 43’.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πηγαίνει στους 70 βαθμούς, στο +11 από τον ΠΑΟΚ, ενώ η ΑΕΚ πηγαίνει στους 48. Ενώ ήταν η δεύτερη ισοπαλία του Ολυμπιακού μετά το 1-1 στα Γιάννινα.

Παράλληλα, αγωνίστηκε και πάλι ο Κώστας Φορτούνης ύστερα από 283 ημέρες (δεν υπολογίζονται οι συμμετοχές που πήρε με τη Β’ ομάδα.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά, Καρβάλιο, Μασούρας μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Με το ίδιο σύστημα ξεκίνησε την ΑΕΚ και ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, με τον Στάνκοβιτς στο τέρμα, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι στην άμυνα, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ στα χαφ, Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ μεσοεπιθετικά και ο Αραούχο στην κορυφή.

Στο 13’ ο Αραούχο σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και στη συνέχεια νέο σουτ του Σιμάνσκι που μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

Στο 18’ ο Τσούμπερ συνέκλινε από τα αριστερά, σούταρε με τον Βατσλίκ να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στο 30’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Βατλίκ έκανε γέμισμα, ο Μοχαμαντί έκανε κακό υπολογισμό, ο Μασούρας επωφελήθηκε και κινήθηκε προς την περιοχή, σέντραρε για τον επερχόμενο Καρβάλιο, που με κοντινή προβολή έκανε το 1-0.

Δύο λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να περάσει τον Στάνκοβιτς και ο Μασούρας που ερχόταν από πίσω έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά στην αρχή της φάσης υπήρχε οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 37’ ο Άμραμπατ σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή.

Η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 43’. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ, ο Σιμάνσκι σηκώθηκε και έπιασε κεφαλιά η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 45’+2’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μασούρας έπιασε δυνατό σουτ από τη γωνία της μικρής περιοχής, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει και στη συνέχεια τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 48’ ο Άμραμπατ συνέκλινε κι έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Ρότα σούταρε άστοχα εκτός περιοχής.

Στο 50’ ο Μασούρας αστόχησε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 53’ ο Ελ Αραμπί «άδειασε» τον Ρότα μέσα στην περιοχή, σούταρε με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει.

Στο 76’ ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Γκαρσία έπιασε κεφαλιά με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει.

Ενώ στο 78ο λεπτό, επέστρεψε στη δράση ο Κώστας Φορτούνης στη θέση του Μαντί Καμαρά.

Στο 79’ ο Φορτούνης σέντραρε από δεξιά, ο Τικίνιο κατέβασε, η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί που πλάσαρε αλλά ανακόπηκε.

Στο 86’ ο Παπασταθόπουλος έπιασε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά πέρασε εκτός.

Στο 89’ ο Γκαρσία προσποιήθηκε, σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 90’+1’ ο Αραούχο σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά, ο Τικίνιο δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντλα,

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (78’ Φορτούνης), Α. Καμαρά, Καρβάλιο (78’ Τικίνιο), Μασούρας (70’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (88’ Λε Ταλέκ), Κριχόβιακ, Γκαρσία, Άμραμπατ (70’ Μάνταλος), Τσούμπερ (90’+3’ Τάνκοβιτς), Αραούχο