Παναθηναϊκός-Παρτίζαν: Πήρε την νίκη με την άμυνα του

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν το κλειδί που του έδωσε την νίκη κόντρα στην Παρτίζαν στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα στην τελευταία περίοδο και με πάθος που ξεχείλιζε νίκησε σε ένα φλεγόμενο ΟΑΚΑ την Παρτίζαν με 84-71 για την 22η αγωνιστική της ευρωλίγκας και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του και 9η στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Στο 14-8 οι “πράσινοι” που διατηρούν την 4η θέση στη βαθμολογία και βλέπουν πλέον ορθάνοιχτη την πόρτα του πλεονεκτήματος στα πλέι-οφ.

Ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους ήταν και πάλι για μια ακόμα αναμέτρηση ο πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό με τον Ντίνο Μήτογλού να ακολουθεί με 16 ενώ ο Ματίας Λεσόρ πέτυχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε χάρις στην άμυνα του και ειδικά στην 4η περίοδο όταν οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στην Παρτίζαν να βρίσκει εύκολα πρόσβαση στο καλάθι τους.

Κάπως έτσι, το τριφύλλι πήρε την ισοβαθμία με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αφού στην Stark Arena είχε ηττηθεί στην παράταση. Αυτή είναι η τέταρτη ομάδα που βάζει οριστικά από κάτω της η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, μετά τη Βαλένθια, την Μπασκόνια και τη Μονακό.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 5-4 στο 3’ με τους φιλοξενούμενους μα προσπερνούν με 10-7 στο 5’. Στο 6’ οι Σέρβοι ξέφυγαν με 12-7 με τους πράσινους να ισοφαρίζουν σε 12-12 στο επόμενο λεπτό και να προσπερνούν με 15-12 στο 8’.  Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 18-16 με την Partizan Mozzart Bet Belgrade να προηγείται με 27-26 στο 14’.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε ξανά τα ηνία με 34-29 στο 16’ και στο 18’ ξέφυγε με 40-31. Ωστόσο, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-40, στο 21’ ισοφάρισαν σε 42-42 και στο επόμενο λεπτό προσπέρασαν με 45-44.

Οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα με 48-47 στο 24’ και στο 25’ έκαναν το 51-49. Στο 27’ το σκορ έγινε 53-51 για τον Παναθηναϊκό AKTOR με την Partizan Mozzart Bet Belgrade να προσπερνά με 54-53 στο επόμενο λεπτό.

Το τέλος του τρίτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 58-58 και στο 31’ οι πράσινοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (64-58). Στο 34’ το «τριφύλλι» πήρε… αέρα εννιά πόντων (71-62), ενώ στο 36’ έκανε το 73-64. Τελικά ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε άνετα στη νίκη με 84-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Μόγκουλκοτς, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-40, 58-58, 84-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη) , Γκραντ 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ναν 21 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Λεσόρ 14 (9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 , Γκριγκόνις 10 (1) , Ερνανγκόμεθ 3 (1) , Μήτογλου 16 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Σμιθ 6 (3 λάθη), ΛεΝτέι 4, Κοπρίβιτσα 6, Σμάιλαγκιτς 11 (3 ριμπάουντ) ,Γιάραμαζ , Νάναλι 13 (1), Τριφούνοβιτς 2 , Άντζουσιτς 5, Ντόζιερ 16 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα, Καμίσνκι, Καμπόκλο 8 (3 λάθη)