Supercoppa: Εύκολη πρόκριση της Ίντερ απέναντι στην Λάτσιο στον τελικό του Σούπερ Καπ

Σαρωτική η Ίντερ κόντρα στη Λάτσιο, προκρίθηκε στον τελικό απέναντι στη Νάπολι.

Για τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ Ιταλίας, η Ίντερ επικράτησε της Λάτσιο με 3-0 στο “KSU Stadium” του Ριάντ και θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι στον τελικό της Δευτέρας (22/1).

Στο 17ο λεπτό οι “νερατζούρι” άνοιξαν το σκορ με υπέροχο γκολ, με τη φάση να ξεκινάει από την άμυνα και με οκτώ πάσες να καταλήγει η μπάλα στα δίχτυα του Προβεντέλ από πλασέ του Τουράμ.

Οι ευκαιρίες για την ομάδα του Ιντζάγκι διαδεχόταν η μία την άλλη και με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Ίντερ κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσαλχάνογλου που ευστόχησε, σημειώνοντας το 2-0.

Στο 87ο λεπτό, ο Φρατέζι έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον Προβεντέλ στο τετ α τετ βάζοντας το “κερασάκι στην τούρτα”.

Κίτρινες: 64′ Ρομανιόλι, 70′ Βεσίνο, 79′ Τσαλχάνογλου

ΙΝΤΕΡ (Ιντζάγκι): Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (Ντε Φράι 66′), Νταρμιάν, Μπαρέλα (Φρατέζι 66′), Τσαλχάνογλου (Ασλάνι 81′), Μικίταριαν, Ντιμάρκο, Τουράμ (Σάντσες 74′) Λαουτάρο (Αρναούτοβιτς 74′)

ΛΑΤΣΙΟ (Σάρι): Προβεντέλ, Λάτσαρι (Χίσαϊ 83′), Γκίλα, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς (Πελεγκρίνι 66′), Γκεντουζί (Αλμπέρτο 51′), Ροβέλα (Κατάλντι 51′), Βεσίνο, Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι