Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Πήραν την “ματσάρα” οι “Πράσινοι” και κοιτάνε Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς για νευρά νεύρα επικράτησε του Περιστερίου, λίγες μέρες πριν τη συνάντηση με τη Μακάμπι για τα play-off της Ευρωλίγκας

O Παναθηναϊκός επικράτησε με 93-88 του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική του Top 6 της Α1 Basket League

Οι «πράσινοι», δίχως τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο τους, καθώς βρέθηκε στην πατρίδα του, επέστρεψαν από το -12 στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε να σημειώσουν 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ώστε να κάμψουν την αντίσταση του Περιστερίου που παραμένει φαβορί για την τρίτη θέση, ενώ έχει μπροστά του το Final-4 του BCL.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού τελείωσαν το παιχνίδι με 15/26 τρίποντα και εννέα παραπάνω ριμπάουντ ενώ είχε 20/30 βολές. Ο Μήτογλου με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ναν με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Από την άλλη πλευρά το Περιστέρι είχε 62% στα δίποντα (27/43), 4/5 βολές ενώ υπέπεσε μόλις σε 10 λάθη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρένφο με 16 πόντους, ενώ ο Ράγκλαντ και ο Λοβ προσέθεσαν από 13, με τον πρώτο να έχει και 9 ασίστ.

Μετά από το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό (6-2 στο 3′) όμως το Περιστέρι τρέχοντας σερί 9-0 με έξι σερί πόντους του Ρένφο, προσπέρασε με 11-6. Με ένα ακόμη ίδιος σερί έφτασε να προηγηθεί με +9 (11-20) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά με τον Χουγκάζ να κάνει με τρίποντο το 25-13. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βρήκαν μακρινά σουτ και με διαδοχικά τρίποντα μείωσαν γρήγορα στον πόντο (26-27) με ένα επιμέρους 13-2 σε τρία αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνέχισαν να έχουν ρυθμό στην επίθεσή τους με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να πηγαίνει σε πιο χαμηλά σχήματα. με δύο σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με 40-36 στο 18′ και πήγαν με αυτή τη διαφορά (41-45) στα αποδυτήρια.

Με τον Αντετοκούνμπο να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ προσπερνώντας με 51-50 στο 24′ όμως ο Ντάνγκουμπιτς σκοράροντας δύο φορές πίσω από τα 6,75μ. έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (56-60).Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με το Περιστέρι να προηγείται με 67-61.

Δυο τρίποντα στη λήξη της επίθεσης, από Μήτογλου και Βιλντόζα έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 75-72 με τον Παναθηναϊκό να δείχνει να έχει περισσότερες λύσεις. Ναν και Μήτογλου σκόραραν και πάλι από το τρίποντο για το 85-76 στο 37′ όμως στο επόμενο δίλεπτο οι Ράγκλαντ και Ρένφο έχτισαν επιμέρους 10-1 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που επέστρεψε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 86-86! Οι άμυνες βγήκαν νικήτριες στις επόμενες κατοχές, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 36” για το 89-86. Ο Αντετοκούνμπο σταμάτησε τον Ντάγκουμπιτς και ο Ναν με κλείδωσε τη νίκη του Παναθηναϊκού που ήρθε με σκορ 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 6 (2), Παπαπέτρου 14 (3), Ναν 20 (3), Μήτογλου 25 (3), Καλαϊτζάκης, Βίλντοσα 11 (3), Μωραΐτης, Αντετοκούνμπο 6, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 5 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2), Ράγκλντ 13 (2), Κασελάκης 8 (2), Ρένφρο 16, Γουίλιαμς 4, Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Λοβ 13 (1), Πουλιανίτης 2, Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 1