Serie A: Μοιρασιά στην Σαρδηνία για την Γιουβέντους

Στο φινάλε πήρε τον βαθμό η Γιουβέντους, νίκη για την Λάτσιο.

Για την 33η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Γιουβέντους έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την Κάλιαρι στο «  Sardegna Arena». Η Λάτσιο νίκησε 1-0 την Τζένοα και έπιασε την εξάδα.

Η Γιουβέντους αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τα δυο γκολ των Γκαετάνο (30’-πεν) και Μίνα (36’-πεν). Όμως η «Γιούβε» πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα στον αγώνα. Στο 62′ ο Βλάχοβιτς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1, ενώ το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 87′ από το αυτογκόλ του Ντοσένα σε γύρισμα του Κιέζα.

Η Τζένοα αν και μπήκε πιο δυναμικά έχοντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ δεν τα κατάφεραν. Η Λάτσιο βελτίωσε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος και βρήκε τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 67’ με δράστη τον  Λουίς Αλμπέρτο.

Το τρίποντο ανέβασε την Λάτσιο  στην 6η θέση με 52 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Τζένοα παρέμεινε στην 12η με 39 βαθμούς.