Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ: Μαγικό το «τριφύλλι», με ήρωες Ιωαννίδη και Σπόραρ

Μεγαλειώδης επιστροφή στους ομίλους για τον Παναθηναϊκό μετά από επτά χρόνια.

Για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 2-0 στο «Ολυμπιακό Στάδιο» και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο.

Σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ που κόπηκαν 57.000 εισιτήρια, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για ελληνική ομάδα στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση, το «τριφύλλι».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τη Βιγιαρεάλ να κρατά οριακά περισσότερο τη μπάλα μέχρι το 45’, αλλά ο Μοράλες να σπαταλά τη μοναδική καλή στιγμή που δημιούργησαν οι Ισπανοί μπροστά από την εστία του Μπρινιόλι.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και άνοιξε το σκορ, έπειτα από μια ωραία εκδηλωμένη επίθεση χάρη στην υπέροχη κάθετη πάσα του Κώτσιρα και το γκολ του Ιωαννίδη.

Στο δεύτερο μέρος η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να πιέσει και να «πατήσει» περιοχή προκειμένου να ισοφαρίσει, αλλά οι «πράσινοι» ξεπέρασαν την όποια πίεση των φιλοξενούμενων και «φλέρταραν» με το γκολ.

Ο Σπόραρ που πέρασε ως αλλαγή στο 69’ ήταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του Παναθηναϊκού. Ο Σλοβένος πήρε τη μπάαλα στα όρια της μεγάλης περιοχής και όταν βρήκε χώρο εκτέλεσε γράφοντας το 2-0.

Το παιχνίδι:

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχοντας τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ, τους Κώτσιρα και Μλαντένοβιτς στα άκρα της άμυνας ενώ στα στόπερ ξεκίνησαν οι Μάγκνουσον-Σένκεφελντ. Στον άξονα, ο Σέρβος τεχνικός επεφύλασε μια έκπληξη επιλέγοντας τον Τσέριν αντί τον Βιλένα για την αριστερή πλευρά, με τον Ρούμπεν Πέρεθ να βρίσκεται δεξιά και τον Μπερνάρ μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο. Στην επίθεση, οι Μαντσίνι και Παλάσιος ήταν στο αρχικό σχήμα και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Στο 10’ έγινε η πρώτη τελική του ματς από πλευράς Παναθηναϊκού. Σε κόρνερ από τα δεξιά ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η Βιγιαρεάλ είχε τρομερή ευκαιρία στο 18ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Μοράλες από τα δεξιά έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή, έκανε την κοφτή ντρίμπλα και το σουτ αστοχώντας για λίγα εκατοστά.

Οι «πράσινοι» στο 21’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μλαντένοβιτς, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Ρέινα.

Στο 38ο λεπτό ο Κώτσιρας έβγαλε φοβερή κάθετη πάσα προς τον Ιωαννίδη ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Ρέινα από δύσκολη θέση και έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι για το 1-0.

Στην επανάληψη, το «κίτρινο υποβρύχιο» μπήκε καλύτερα στον αγώνα, πιέζοντας και προσπαθώντας να φέρει το ματς στα ίσα.

Ωστόσο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Μλαντένοβιτς βρήκε τον Ιωαννίδη ο οποίος κατέβασε τρομερά τη μπάλα, πέρασε τον Γκάμπια σαν σταματημένο, μπήκε στην περιοχή αλλά δεν εκτέλεσε με τη μία και κόπηκε από την άμυνα της Βιγιαεάλ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το «τριφύλλι» απείλησε ξανά. Ο Μαντσίνι άλλαξε για τον Παλάσιος και αυτός σούταρε απευθείας, ο Ρέινα του είπε «όχι», η μπάλα έφτασε στον Μλαντένοβιτς που πήρε το ριμπάουντ έκανε εκ νέου προσπάθεια, ωστόσο η αντίπαλη άμυνα έδιωξε.

Στο 58’, σε κόρνερ από τα αριστερά για τον Παναθηναϊκό ο Τσέριν έπιασε κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Ο Πατσέτα βλέποντας πως ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε την αρχική πίεση των παικτών του αποφάσισε να κάνει τριπλή αλλαγή περνώντας μέσα τους Παρέχο, Μορένο και Σερλότ αντί των Κομεσάνσια,Ντίας και Τριγκέρος.

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία επικίνδυνη στιγμή στο 62’, ο Παλάσιος έδωσε στον Κώτσιρα, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Ρέινα, όμως σημάδεψε λάθος στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Εν συνεχεία, ο Γιοβάνοβιτς έκανε δύο αλλαγές με τους Ιωαννίδη και Τσέριν να παραχωρούν τις θέσεις τους στους Σπόραρ και Βιλένα. Υπάρχοντας έτσι, αναδιάταξη αφού ο Τσέριν μετακινήθηκε στην θέση του Μπερνάρντ κι εκείνος πήγε στα πλάγια στην θέση του Μαντσίνι για να αγωνιστεί ο Βιλένα στα χαφ.

Στο 78ο λεπτό ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ. Σε πλάγιο άουτ από τα δεξιά ο Σπόραρ υποδέχτηκε τη μπάλα, διένυσε κάποια μέτρα, έκανε το πλασέ εκτός περιοχής και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 2-0.

Ο Βιλένα στο 90′ βγήκε στην αντεπίθεση επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρέινα.

Κίτρινες: 64’ Φεμένια, 74’ Σόρλοθ, 84’ Μορένο, 87’ Πεδράθα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Μάγκνουσον, Πέρεθ (Αράο 76’), Τσέριν, Παλάσιος (Αϊτόρ 88′), Μπερνάρ (Τζούριτσιτς 76’), Μαντσίνι (Βιλένα 68’), Ιωαννίδης (Σπόραρ 69’).

Βιγιαρεάλ (Πατσέτα): Ρέινα, Πεντράζα, Γκάμπια, Μαντί, Φερμένια, Τριγκέρος (Μορένο 61’), Κομεσάνια (Παρέχο 61’), Καπού, Σουάρεθ (Πίνο 30’), Ντίας (Σέρλοθ 61’), Μοράλες (Μπαένα 77’).