Ελσίνκι-ΠΑΟΚ: Νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς

Με το δεξί μπήκε στους ομίλους του Conference League ο ΠΑΟΚ, νικώντας το Ελσίνκι με ανατροπή

O ΠΑΟΚ πέτυχε την ανατροπή και κέρδισε στη Φινλανδία το Ελσίνκι με 2-3, για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.

Τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα πέτυχαν οι Μπάντε (35’), Ραντούλοβιτς (90’+9, πέναλτι), Κουλιεράκης (55’), Ντεσπόντοφ (81’), Μπράντον (90+4’).

Δεν ήταν αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος και το Ελσίνκι κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 35′ μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, ο Μπάντε με γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Στο 40’ ο Ντεσπόντοφ απείλησε για τον «Δικέφαλο», με το σουτ του να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας πρωταγωνιστές, σε τρεις συνεχείς ευκαιρίες, τους Ντεσπόντοφ, Εκόνγκ, Σβαμπ, δεν μπόρεσε, όμως να παραβιάσει την εστία των Φινλανδών (σ.σ. στις δύο φάσεις έδιωξε ο Οστ, στη φάση του Εκόνγκ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι).

Στο 50’ η Ελσίνκι σημάδεψε το δοκάρι με τον Ραντούλοβιτς και πέντε λεπτά αργότερα οι Θεσσαλονικείς έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Κουλιεράκης στο 55’, μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ντεσπόντοφ, από τα αριστερά, έκανε το 1-1.

Στο 59ό λεπτό ο Σβαμπ έπιασε το σουτ, ο Οστ απέκρουσε για τους Φινλανδούς.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο στο τελευταίο εικοσάλεπτο και στο 81ο λεπτό με τον Ντεσπόντοφ. Ο Βούλγαρος σούταρε, η μπάλα βρήκε αρχικά στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα (1-2).

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπράντον Τόμας παραβίασε για τρίτη φορά την εστία της Ελσίνκι (μετά από γύρισμα του Τάισον) και έκανε το 1-3.

Στο 90’+6, οι Φινλανδοί κέρδισαν πέναλτι (που καταλογίστηκε με τη βοήθεια του VAR), μετά από χέρι του Εκόνγκ στην περιοχή, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ραντούλοβιτς στο 90’+9 για το τελικό 2-3.

Κίτρινες: Χετεμάι – Μπάμπα

Ελσίνκι (Τόνι Κορκεακούνας): Μαένπα (λ.τρ. 13’ Οστ), Τοΐβιο, Ντα Γκράτσα, Ραΐταλα, Σοΐρι, Κανελλόπουλος (λ.τρ. 76’ Παανάνεν), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (62’ Κέσκινεν), Χετεμάι (61’ Τανάκα), Μπάντε (62’ Κουασίβι-Μπένισαν), Ραντούλοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Kεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (67’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Αντ. Ζίβκοβιτς (67’ Τάισον), Ντεσπόντοφ (85’ Βιεϊρίνια), Μουργκ (74’ Κωσταντέλιας), Σαμάτα (75’ Μπράντον).