Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στον Ιωνικό με νέα κατοστάρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 107-71, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Οι “πράσινοι” έχοντας στον πάγκο τους τον Γιώργο Βόβορα, έπειτα από την αποχώρηση του Αργύρη Πεδουλάκη, δεν βρήκαν κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον Ιωνικό Νίκαιας. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξέσπασαν και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα μια “100ρα” στο πρωτάθλημα.

Ο Ταϊρίς Ράις ήταν εκείνος που ξεχώρισε για τον Παναθηναϊκό με τους 21 πόντοι που πέτυχε. Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν και πάλι καλός (14π.), όπως και ο Νίκος Παππάς (12π., 5ασ.). Θετικοί για το «τριφύλλι» ήταν και οι Έλληνες ψηλοί του, Γιώργος Παπαγιάννης (9π., 7ρ.) και Ντίνος Μήτογλου που σημείωσε double – double (14π., 10ρ.). Από την άλλη, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που παρέλαβε το βραβείο του κορυφαίου παίκτη του Οκτωβρίου, ήταν απολαυστικός επιθετικά (23 πόντοι).

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε με βολή από τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ΕΚΟ Basket League μετά τις 6 Ιανουαρίου 2018, 0-1 (1′). Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά ήταν καλός, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-6 (3′). Το “τριφύλλι” ήταν αρκετά εύστοχο, τόσο σε δίποντα (6/9) όσο και σε τρίποντα (3/5) , την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 1/6 δίποντα, 23-13 (7′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-16.

Πολύ γρήγορα, η διαφορά αυξήθηκε για τους “πράσινους”, στο +17, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν εξαιρετικά ποσοστά, 33-16 (11′). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με το “τριφύλλι” σταθερά στο +17, 43-26 (15′). Ο Ουάιλι κάρφωσε τη μπάλα, για το 47-30 (16′). Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +21 και το σκορ στο 58-37.

Με επιμέρους σκορ 11-2, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +30, 69-39 (22′). Οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο +35, με τρομερά ποσοστά ευστοχίας, καθώς είχαν 65% εντός παιδιάς, σε αντιθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 29%. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 82-52.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +31, με το σκορ στο 92-61, έπειτα από τρομερό τρίποντο του Ράις με side step (33′). Ο Χαραλαμπόπουλος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο, με τη διαφορά στο +34 και το σκορ στο 97-64 (36′). Ο Ντίνος Μήτογλου έσπασε το φράγμα της κατοστάρας. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 107-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-52, 107-71.

Ατομικά στατιστικά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 14 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπαγιάννης 9 (7 ριμπάουντ), Παππάς 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μήτογλου 14 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 21 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Παπαπέτρου 6, Βουγιούκας 3 (6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 6 (2), Τζόνσον 5 (1), Γουάιλι 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Τζόουνς 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Στιθ 7 (1), Λόρενς 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Μαυροκεφαλίδης 23 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σχορτσανίτης 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κουντουράς, Χαραλαμπόπουλος 4 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατούφας, Παπαδόπουλος, Κώττας 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Δημάκος 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα).
Ομαδικά στατιστικά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 25/42 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 15/20 βολές, 40 ριμπάουντ (33+7), 24 ασίστ, 11 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: 10/30 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 18/21 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 18 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.