Θρίαμβος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον ημιτελικό του Λονδίνου

Άλλος ένας θρίαμβος για το Ελληνικό τένις και τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος νίκησε τον «βασιλιά» του αθλήματος , Ρότζερ Φέντερερ, στον ημιτελικό του ATP Finals στο Λονδίνο με 2-0 σετ (6-3 και 6-4) και αύριο θα διεκδικήσει την πρωτιά στον τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης, αντιμετωπίζοντας τον κάτοχο του τίτλου, Γερμανό, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ή τον Αυστριακό, Ντόμινικ Τιμ, στον άλλο αποψινό ημιτελικό .

Ο Ελβετός -6 φορές πρωταθλητής- δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την ανωτερότητα του Έλληνα τενίστα ο οποίος έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση, καθως κέρδισε τον Φέντερερ σε 1 ώρα και 36 λεπτά αγώνα, και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό του Λονδίνου, έχοντας μόνο μια ήττα, στο ματς με τον Ράφα Ναδάλ.