Παναθηναϊκός: Νίκη χωρίς θέαμα επί της Λάρισας

Ο Παναθηναϊκός στην 1η αγωνιστική της A1 Basket League αντιμετώπισε τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, την οποία κέρδισε σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο θέαμα.

Στην 1η αγωνιστική της A1 Basket League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λάρισας με 69-60, ξεκινώντας έτσι τις εγχώριες υποχρεώσεις “με το δεξί”.

Για ένα ημίχρονο και… κάτι ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Λάρισα, καθώς η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ έμεινε πιστή στο πλάνο της και πίεσε πολύ μέσα από την άμυνά της. Όταν το τριφύλλι βρήκε λύσεις, όλα έγιναν πιο απλά.

Οι “πράσινοι” είχαν για ηγέτη τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ εξίσου σημαντική ήταν και η παρουσία του Λεωνίδα Κασελάκη με 10 πόντους. Για τη Λάρισα ο “διπλός” Γκούντγουιν (16π, 10ρ) δεν ήταν αρκετός για να αλλάξει την μοίρα του αγώνα, ενώ ο Τζέρι Σμιθ πρόσθεσε 16 πόντους.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ άτονο, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 2 ολόκληρα λεπτά, ενώ και η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχε και νευρικές, με την Λάρισα βεβαίως να στέκεται εξαιρετικά απέναντι στους πράσινους. Κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-11.

Εντελώς διαφορετικό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τον Παπαγιάννη να παραμένει πολύ θετικός, κατάφεραν να ανεβάσουν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, 21-11 (12′). Σμιθ και Γκούντγουιν έδωσαν λύσεις και η διαφορά μειώθηκε, 23-20 (16′). Οι Μήτογλου και Φόστερ έκαναν αισθητή την παρουσία τους και ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά, 31-25 (18′). Η Λάρισα αντέδρασε και πάλι και με Μούρτο-Ρας μείωσε σε 31-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Κασελάκης με προσωπικές ενέργειες έφτασε τη διαφορά εκ νέου στους 10, 42-32 (23′), όμως και πάλι οι Λαρισαίοι είχαν απάντηση. Οι φιλεξενούμενοι με ένα επιμέρους 1-11, έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 43-43 (26′), όμως ένα νέο σερί του Παναθηναϊκού έστειλε τους γηπεδούχους στο +8, 51-43 (29′), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 51-44.

Η τελευταία περίοδος δεν ανησύχησε ιδιαίτερα το “τριφύλλι”, το οποίο διατήρησε μια μικρή διαφορά ασφαλείας. Μπορεί επιθετικά να μην ήταν απολύτως συνεπείς οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, στην άμυνα όμως ήταν πιο συγκεντρωμένοι και συντήρησαν διψήφιο προβάδισμα, 62-50 (36′). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία αφού ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε περισσότερα δικαιώματα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 69-60 στην πρεμιέρα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Όγκαστ 8 (4/6 δίποντα), Κασελάκης 10 (1), Φόστερ 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Σαντ Ρος (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 22 (9/12 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/6 σουτ), Δίπλαρος, Καλαϊτζάκης 2, Σάικς 7 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (1/7 τρίποντα), Γκούντγουιν 16 (5/14 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουέμπ 4 (2/7 σουτ, 12 ριμπάουντ), Ρας 11 (3/5 τρίποντα), Σμιθ 16 (2), Κώττας, Καμπερίδης (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 24/40 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ (33+8), 22 ασίστ, 20 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 13/46 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 39 ριμπάουντ (23+16), 8 ασίστ, 18 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ.