Βαθμολογική ανάσα πήρε η ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Καθάρισε με τον Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ στους Ζωσιμάδες και επέστρεψε στις νίκες, σε ένα ματς που ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε δύο γκολ που ακυρώθηκαν.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα πέτυχε η ΑΕΚ που επικράτησε 0-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 1. Με αυτή τη νίκη η Ένωση έφτασε τους 10 βαθμούς και την 4η θέση, ενώ οι Ηπειρώτες έμειναν στους 5 βαθμούς.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για την ΑΕΚ χτίστηκε ο Ανσαριφάρντ από την άσπρη βούλα, ο οποίος πέτυχε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Αντίθετα ο ΠΑΣ βρήκε δύο φορές δίχτυα, αλλά και τα δύο τέρματα ακυρώθηκαν, μετά από υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ.

Η εικόνα των “κιτρινόμαυρων” ήταν σαφώς διαφορετική από τα προηγούμενα ματς, πίεζε και δημιουργούσε ευκαιρίες, σε μια αναμέτρηση που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Ο Μάσιμο Καρέρα άφησε στον πάγκο τον Μάρκο Λιβάγια, τον Νέλσον Ολιβέιρα και τον Στράτο Σβάρνα. Παράλληλα, έδωσε φανέλα βασικού στους Μουαμέρ Τάνκοβιτς και Θεοδόση Μαχαίρα.

Ο αγώνας :

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά επιτίθονταν απ’ τα δεξιά κυρίως με τον  Μαχαίρα, ο οποίος στο 10’ σπατάλησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, κατέληξε στον Μαχαίρα, αλλά το πλασέ του τελευταίου απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Πίρσμαν.

Στο 15’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα με τον Ανσαριφαρντ. Ο Διαμαντόπουλος είδε τη φάση στο VAR και έδειξε πέναλτι του Χουτεσιώτη στον Χνιντ, ο κιπερ του ΠΑΣ συγκρούστηκε με τον Χνιντ στο αέρα. Ο Ανσαριφάρντ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη για το 0-1.

Η Ένωση τα πρώτα 20 λεπτά είχε δημιουργήσει αρκετές επιθέσεις στην εστία του Χουτεσιώτη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που μετρούσαν μηδέν.

Μια ακόμα ευκαιρία είχε η ΑΕΚ στο 24’, ο Μαχαίρας δοκίμασε δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 34’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Παμλίδη, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Ο Πίρσμαν έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής σε συνεννόηση με το VAR υπέδειξε οφσάιντ ο επιθετικός του ΠΑΣ.

Ωραία προσπάθεια σέντρα του Λόπες στο 39’ , έφτασε στον Ανσαριφάρντ που έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν την απόλυτη κυριαρχία και με το γκολ του Ανσαριφάρντ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Με σκοπό να βρει το γκολ της ισοφάρισης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ και στο 50’ οι Ηπειρώτες είχαν δοκάρι. Ο Σάλιακας εκτέλεσε το φάουλ, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ελευθεριάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από τον έλεγχο του VAR.

Στο 72’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάγια έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε.

Ακόμα μια ευκαιρία να κάνει το 0-2 άφησε η ΑΕΚ να πάει χαμένη στο 80’, όταν ο Σάκχοφ βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε την κάθετη που κατέληξε στον Ολιβέιρα, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε αλλά αστόχησε.

Σκόρερ: 16′ πεν. Ανσαριφάρντ

ΠΑΣ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης(60’Ναουμέτς) , Καρτάλης(66’ Ντομίνγκες), Ελευθεριάδης, Λεό, Παμλίδης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσεάρου, Χνιντ, Λόπες, Σάχοβ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας(70’ Ινσουα), Τάνκοβιτς(56’ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ(70’ Ολιβέιρα)