Παναιτωλικός: Συνέχεια στα ανεπιτυχή αποτελέσματα

Το τέταρτο θετικό σερί αποτέλεσμα πέτυχε ο Άρης στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό.

Για την 9η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, το ντεμπούτο του Τραϊανου Δέλλας στον πάγκο του Παναιτωλικού, δεν συνοδεύτηκε από το πολυπόθητο τρίποντο. Καθως ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη.

Στα πρώτα λεπτά του Α’ημιχρόνου ο Άρης πίεζε αρκετά ψηλά με τους «Θεσσαλονικείς», να έχουν μόλις στο 3’ την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Μάνο αλλά η άμυνα απομάκρυνε. Στο 7’ ο Αριγίμπι μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σούντγκρεν.

Στο 9’ η αδύναμη κεφαλιά του Μάνου δεν άγχωσε τον Κνετ που μπλόκαρε εύκολα. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να κρατήσει κατοχή στα πόδια του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβαζαν φρένο στα σχέδια του.

Με την συμπλήρωση 15’ ο «τίτορμος» βελτίωσε την απόδοση του φέρνοντας το ματς στα ίσια, ωστόσο το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Άκη Μάντζιου από την ανατροπή του Μάνου από τον Μαλή έφερε τα πάνω κάτω, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Μπρούνο Γκάμα στο 18’. Δυο λεπτά αργότερα το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα προσπάθησε να απαντήσει με τον Αριγίμπι στο 20’ όμως ο Σιαμπάνης έδιωξε. Ο Άρης μετά το γκολ γινόταν εύκολα απειλητικός χωρίς αποτέλεσμα στην συνέχεια ο «θεός του πολέμου» διαχειριζόταν το αποτέλεσμα.

Το 0-1 συνόδεψε τις ομάδες στα αποδυτήρια .

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αμφότερες οι ομάδες έκαναν αρκετά λάθη και δεν είχαν σημειώσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 52’ . Ο Άρης σημείωσε το πρώτο σουτ στο 58’ με τον Γκαρσία.
Τα «καναρίνια» που ήταν ασυντόνιστα δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικά κόντρα στον Άρη που διαχειρίζονταν το υπέρ τους 0-1 που έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα τη αναμέτρησης.
Πλέον ο Άρης έχει 6 νίκες σε 7 ματς και συγκατοικούν στην κορυφή με τον Ολυμπιακό έχοντας 19 βαθμούς ,ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε χωρίς νίκη για 9 ματς μένοντας στους 4 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Κνετ,  Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Τσιγγάρας (76′ Αλβαρες), Ντίας, Μεντόζα (70′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Βέργος), Αζάντι (61′ Γιάκολις).

Άρης: Σούντγκρεν, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Σάσα), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (65′ Μπερτόλιο), Σίλβα (75′  Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (86′ Λόπες)