Παναιτωλικός: Θετικό αποτέλεσμα μεν τρίποντο όχι

Μοιρασιά βαθμών στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός κόλλησε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με τον Βόλο εκτός έδρας. Ο Παναιτωλικός τέλειωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες εξαιτίας της κόκκινης κάρτας του Τζανακάκη, ωστόσο ο Μελίσσας δεν άφησε να φανεί το αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο πρώτο 10’ του πρώτου μέρους αμφότερες οι ομάδες κυκλοφορούσαν την μπάλα, ωστόσο ο Παναιτωλικός είχε παραπάνω την κατοχή. Ο «Τίτορμος» απείλησε στο 12’ με το σουτ του Βέργου οι αμυντικοί όμως έσωσαν την ομάδα τους .

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και προσπάθησαν με τους Ταχάρ και Βέργο. Ο Βόλος δεν έμεινε σε δεύτερο ρόλο και προσπαθούσε να πρεσάρει όταν ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή.  Στο 25’ Νίκο Μαρτίνες έφερε αναστάτωση στην άμυνα των Αγρινιωτών που αποσιώπησαν τον κίνδυνο. Ένα λεπτό αργότερα ο Δουβίκας απείλησε με την άστοχη κεφαλιά του. Στο 28’ ο Τζανακάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη διότι έριξε στο έδαφος τον Ουάρντα.  Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα.

Μετά την αποβολή η ομάδα του Λόπεθ Πέρεθ απέκτησε καλύτερο ρυθμό και προσπάθησε να πιέσει με τους Μαρτίνες και Ριένστρα  αλλά βρήκε μπροστά του τον Μελίσσα. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυναμικά έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας, κάνοντας αρκετές «καταιγίδες» στην άμυνα του Παναιτωλικού.

Οι Βολιώτες στο 58’ κέρδισαν πέναλτι από την ανατροπή του Περέα από τον Περέιρα ο Ουάρντα ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ο Μελίσσας  κράτησε το μηδέν.

Στο 62’ ο Βέργος προσπάθησε αλλά κόπηκε. Στο 69′ ο Βόλος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρι, με το σουτ του Δουβικα, από το γύρισμα του Περέα, να βρίσκει στα πόδια του Κωνσταντόπουλου και να καταληγει κόρνερ.

Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει στο δεύτερο μέρος  τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν την εστία τους ανέπαφη και να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον  ο Βόλος  έχει 15 βαθμους ενώ ο Παναιτωλικός είναι στους 8 αφήνοντας πίσω ΑΕΛ και Λαμία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βόλος: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Ριένστρα, Νίνης, Περέα, Ουάρντα, Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δουβίκας.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Τζανακάκης, Ταχάρ (90΄΄ +6΄ Βάντερστον), Τσινγκάρας, Ντάλσιο, Γιάκολις (53΄ Περέιρα), Μεντόσα (53΄ Μάζουρεκ), Βέργος (71΄ Αζάντι), Ντίας.