Την “πάτησε” στο τέλος η Τότεναμ-Περίπατος για τη Σαουθάμπτον

Οι “Πετεινοί” τα βρήκαν σκούρα στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έγινε παιχνιδάκι στα χέρια των “Αγίων”

Μπορεί η Τότεναμ να είχε σε μεγαλύτερο βαθμό τον έλεγχο του ματς κόντρα στη συμπολίτισσα Κρίσταλ Πάλας στο “Σέλχαρστ Παρκ” για την 12η αγωνιστική της Premier League, ωστόσο αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, δίνοντας το δικαίωμα στη Λίβερπουλ με νίκη απέναντι στη Φούλαμ να την αφήσει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα τρείς μόλις μέρες πριν τη… σύγκρουσή τους στο γήπεδο των “Κόκκινων”.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε χρονικά, η Σαουθάμπτον έκανε έναν υγιή περίπατο κόντρα στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και χάρη στο θριαμβευτικό 3-0 επέστρεψε στις θέσεις που χαρίζουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στην αρχή με την πρώτη ουσιαστική φάση να καταγράφεται για τους γηπεδούχους με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου, όταν το δυνατό δεξί του Ζαχά πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιορίς. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν που έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ. Ο Οριέ συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Σισοκό, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντομπελέ σούταρε εν κινήσει με τον Γκουάιτα να μπλοκάρει εντυπωσιακά.

Στο 20′, ο Κέιν με κεφαλιά δοκίμασε πάλι τα αντανακλαστικά του Ισπανού γκολκίπερ που έδειξε ετοιμότητα, όχι όμως την ίδια που θα έπρεπε και στο 23′, αφού ο Άγγλος φορ παραβίασε την εστία του με ένα μακρινό σουτ, βάζοντας σε θέση οδηγού τους “Πετεινούς”. Η Τότεναμ είχε επιβάλει για τα καλά το ρυθμό της και έχασε ακόμα δύο κλασσικές ευκαιρίες με τους  Μπέρχβαϊν και Ντομπελέ να μην μπορούν να νικήσουν τον Γκουάιτα στο 34′.

Η Κρίσταλ Πάλας φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά της και στόχευε να ισοφαρίσει πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, πράγμα που δεν έγινε βέβαια, χάνοντας ωστόσο στο 43′ την καλύτερή τους ευκαιρία στον αγώνα με το φαλτσαριστό δεξί σουτ του Έζε να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λιορίς.

Πιο χαλαρός ήταν ο αγωνιστικός ρυθμός με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να σημειώνεται κάτι το αξιόλογο μπροστά από δύο εστίες, πάρα μόνο μια κεφαλιά του Μπεντεκέ στο 60′ με τον Λιορίς να βρίσκεται στη σωστή θέση και να μαζεύει εύκολα την μπάλα. Όσο άδειαζε η κλεψύδρα, οι “Αετοί” κέρδιζαν αρκετά στημένα χτυπήματα, κυρίως φάουλ, αλλά όλα περνούσαν αναξιοποίητα με τους παίκτες του Μουρίνιο να λειτουργούν άψογα στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Από την άλλη μεριά, το σύνολο του Χότζον δεν τα παρατούσε με τίποτα και εν τέλει ανταμείφθηκε για αυτό, καθώς στο 81′ ήρθε το τέρμα της ισοφάρισης. Ο δραστήριος Έζε εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιορίς δεν αντέδρασε όπως θα έπρεπε και ο Σλουπ έσπρωξε την μπάλα στο βάθος του τέρματος, κάνοντας το 1-1.

Η διπλή αλλαγή των Ντέιβις-Άλι στις θέσεις των Ρεγκιλόν-Μπέρχβαϊν έδωσαν μια επιθετική φρεσκάδα στην Τότεναμ που έψαχνε το γκολ της νίκης, το οποίο “άγγιξε” στο 87′ με τη σέντρα-σουτ του Ντέιβις να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Γκουάιτα με τον έμπειρο πορτιέρε να σταματάει με δεξιότητα ένα δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Οριέ στο ριμπάουντ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο 33χρονος τερματοφύλακας της Κρίσταλ Πάλας απέκρουσε φανταστικά και το τρομερό απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Ντάιερ στην δεξιά του γωνία με το σφύριγμα της λήξης να χαρίσει από έναν πόντο στις ομάδες του βόρειου Λονδίνου με τους “Πετεινούς” να δίνουν την ευκαιρία στη Λίβερπουλ να τους προσπεράσουν και να τους ρίξουν από την κορυφή της βαθμολογίας ενόψει του μεταξύ παιχνίδι την Τετάρτη (16/12) στο “Άνφιλντ”.

Σκόρερ: Κέιν (23′), Σλουπ (81′)

Κίτρινες: Μιλιβόγεβιτς (20′), Σισοκό (38′)

Κόκκινες:

Κρίσταλ Πάλας (Ρόι Χότζον, 4-4-2): Γκουάιτα, Κλάιν, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Σλουπ, Μιλιβόγεβιτς (Ρίντεβαλντ 74′) Μακάρθουρ, Έζε (Τάουνσεντ 90′), Ζαχά και Μπεντεκέ.

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο, 4-2-3-1): Λιορίς, Ρεγκιλόν (Ντέιβις 85′), Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Ντομπελέ (Λο Σέλσο 67′), Χόιμπιεργκ, Μπέρχβαϊν (Άλι 85′), Σισοκό, Χέουνγκ-Μιν Σον και Κέιν.

Σαουθάμπτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0

Ελέγχοντας πλήρως την κυκλοφορία της μπάλας, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό να πιέζουν και να πλαγιοκοπούν την άμυνα της Σέφιλντ με τους Άνταμς και Βέστεργκααρντ να «αγγίζουν» το γκολ σε δύο πολύ καλές φάσεις.

Ο κόπος των «Αγίων» επιβραβεύτηκε στο 34’, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ-Πρόουζ, ο Μπέντναρεκ πήρε την κεφαλιά και ο Άνταμς με κοντινή προβολή μπροστά από τον Ραμσντάλ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γουάιλντερ μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στον επιθετικό τομέα για να ισοφαρίσει, ωστόσο αυτό δεν έγινε, πληρώνοντάς μάλιστα και με δεύτερο τέρμα. Στο 62’, ο Ινγκς πάσαρε στον Άρμστρονγκ, εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Ραμσντάλ.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ματς, οι ποδοσφαιριστές του Χάσενχιουτλ ανέβαζαν ρυθμούς, δεν άφηναν το πόδι τους από το γκάζι και κατόρθωσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 3-0 με σκόρερ τον νεοεισελθόντα Ρέντμοντ να κλείνει στο 83′ μια φοβερή παράσταση μπροστά στο κοινό τους.

Σκόρερ: Άνταμς (34′), Άρμστρονγκ (62′), Ρέντμοντ (83′)

Κίτρινες: Στίβενς (29′)

Κόκκινες:

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσενχιουτλ, 4-4-2): ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ, Γουόλκοτ (Ρέντμοντ 80’), Γουόρντ-Πρόουζ, Ρομέου (Ντιαλό 86’), Άρμστρονγκ, Άνταμς (Ν’λουντούλου 84′) και Ινγκς.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Γουάιλντερ, 5-3-2): Ραμσντάλ, Στίβενς, Τζαγκιέλκα, Ίγκαν, Μπάσαμ (Μουσέ 70’), Μπάλντοκ, Αμπάντου, Φλεκ, Μπέργκε, Σαρπ (Μπρούστερ 60’) και ΜακΜπέρνι (ΜακΓκόλντρικ 48’).