ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: “Ασπρόμαυρο” το ντέρμπι «Δικεφάλων»

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε ο ΠΑΟΚ στα playoffs της Super league 1, που επικράτησε της ΑΕΚ (3-1) στην Τούμπα.

Ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 3-1 στο ντέρμπι των δικέφαλων,  για την 1η αγωνιστική των playoffs της Super League 1. Με αυτή την νίκη ο δικέφαλος του βορρά έφτασε τους 50 βαθμούς στο -1 από τον δεύτερο Άρη ενώ η Ένωση έμεινε στους 58 και τρίτη.

Το σκορ για τον ΠΑΟΚ άνοιξε ο  Ζίβκοβιτς μόλις στο 3′ που πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 89’, ενώ ο Σβιντέρσκι 17” μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, σημείωσαν τα τέρματα της ομάδας της Θεσσαλονικής. Πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ είχε καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Ολιβέιρα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα της ΑΕΚ έκανε ο Μιχάλης Κοσίδης.

Ο ΠΑΟΚ πήρε νωρίς προβάδισμα στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας ιδανική αρχή.  Ο Σβαμπ εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Άντριγια Ζίκοβιτς, ο οποίος με ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ  νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Στο 21ο λεπτό, ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα, ο Σβαμπ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία και πέτυχε και άλλο γκολ στο 30’, ο Σβιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ολιβέιρα, έκανε βαθιά μπαλιά στον Καντουρί, ο οποίος γύρισε στον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός πλάσαρε τον Αθανασιάδη. Ο διαιτητής όμως μετά από έλεγχο του VAR ακύρωσε το γκολ γιατί ο Καντουρί έχει κάνει χέρι.

Μπορεί μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ να μην είχε απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη, όταν όμως το έκανε, ισοφάρισε. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η υπέροχη κάθετη του Μάνταλου βρήκε τον Ολιβέιρα, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Πασχαλάκη και πλάσαρε υπέροχα, διαμορφώνοντας το 1-1.

Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε μία αμυντική δυσλειτουργία του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και μόλις σε 17” δευτερόλεπτα από την έναρξη πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Σβαμπ με εντυπωσιακή ενέργεια απέφυγε δύο αμυντικούς της ΑΕΚ, έδωσε στον Τζόλη, ο οποίος έκανε το γύρισμα στον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη.

Στο 50′ ο Ανσαριφάρντ έκανε το δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης με εξαιρετική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Μια “ανάσα” από την ισοφάριση βρέθηκε η ΑΕΚ στο 65′, ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ολιβέιρα έκανε το τακουνάκι στην κίνηση, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 81′ ο Σβαμπ έβγαλε υπέροχα τον Κρμέντσικ απέναντι στον Αθανασιάδη, αλλά το σουτ του Τσέχου πέρασε άουτ.

Ο Ροντρίγκο έκλεψε την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Κρμέντσικ, ο οποίος βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το 3-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Αμέσως μετά το γκολ η Ένωσης προσπάθησε να μειώσει με το δυνατό σουτ του Σάκχοφ όμως ο Πασχαλακης του είπε “οχι” διατηρώντας την διαφορά για την ομάδα του.

Κίτρινες: Ροντρίγκο, Σβαμπ, Πασχαλάκης – Σιμάνσκι, Σάκχοφ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Μπαμπά, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Τζόλης(68’ Μουργκ), Σβιντέρσκι (74’ Κρμέντσικ)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης(81’ Νταντσενκο), Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι(59’ Σακχαφ), Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (68’ Αλμπάνης)