ΠΑΟΚ-ΑΕΚ: Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Τούμπας

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στην Τούμπα, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να νικήσει.

Για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ, η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη με 1-1 στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ και έχασε βαθμούς σε ακόμα ένα παιχνίδι που ήταν καλύτερη.

Oι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με τον Αμραμπατ, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να ισοφαρίζει με τον Τσόλακ.

Στο 9ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Τσόλακ. Ο Σάστρε κέρδισε φάουλ από τον Ρότα, ο Μιτρίτσα κέρδισε φάουλ στην περιοχή, ο Τζαβέλλας έδιωξε πάνω στο χέρι του Τσόλακ και ο επιθετικός του ΠΑΟΚ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά με παρέμβαση του VAR σημειώθηκε η παραβίαση και ορθώς ακυρώθηκε το τέρμα.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε γρήγορα το πλάγιο με τον Άμραμπατ, ο Μαροκινός έδωσε ξανά την μπάλα στον αριστερό μπακ της ΑΕΚ, αυτός πέρασε τον Τέιλορ, γύρισε στον Κριχόβιακ, ο Πολωνός έστρωσε στον επερχόμενο Άμραμπατ που με σουτ στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση.

Στο 27ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο ΠΑΟΚ πρέσαρε τον Τσούμπερ, ο Ελβετός έδωσε την μπάλα στον Μουργκ, αυτός πάσαρε τον Τσόλακ που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σιμάνσκι στο 34′ με την πάσα του Τσούμπερ στον επερχόμενο Σιμάνσκι που έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση που κόντραρε πάνω στον Μιχάι.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρότα έκανε την σέντρα, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά ψαράκι, ο Πασχαλάκης έδιωξε πάνω στον Άμραμπατ και ο Μαροκινός με κενή εστία δεν βρήκε στόχο.

Στο 43ο λεπτό η κεφαλιά του Τζαβέλλα μετά του κόρνερ του Μάνταλου έφυγε άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Στο 48ο λεπτό, ο Μάνταλος έκανε το σουτ που έδιωξε ο Πασχαλάκης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σάστρε δοκίμασε το πόδι του και ο Στάνκοβιτς με έπεσε στην γωνία του και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 84ο λεπτό, ο Ολιβέιρα βγήκε σε θέση τετ α τετ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Σκόρερ: 27′ Τσόλακ – 15′ Άμραμπατ

Κάρτες: 59′ Μιτρίτσα, 80′ Σάστρε – 42′ Ρότα, 61′ Χατζισαφί, 67′ Κριχόβιακ, 73′ Μήτογλου, 74′ Τζαβέλλας, 87′ Άμραμπατ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (68′ Λύρατζης), Βαρέλα(46′ Ίνγκασον), Μιχάι, Σάστρε, Σοάρες (74′ Κούρτιτς), Σβαμπ, Μουργκ, Μίτριτσα (82′ Ολιβέιρα), Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (82′ Άκπομ)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, Μάνταλος (85′ Φράνσον), Τσούμπερ, Λιβάι Γκαρσία, Άμραμπατ (92′ Ανσαριφάρντ)