ΠΑΟΚ: Αυτοκτόνησε σε ένα ματς “θρίλερ”, μοιραίος ο Μπράουν

Ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε από τη Μπρίντιζι, για την 12η αγωνιστική του Basketball Champions League, από την οποία ηττήθηκε με 93-91, σε ένα ματς πραγματικό “θρίλερ”.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν τόσο καλά τον αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και να έχει το πάνω χέρι μέχρι το πρώτο ημίχρονο. Η Μπρίντιζι μπήκε στο δεύτερο μισό του αγώνα πιο αποφασισμένη και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με την αναμέτρηση να μεταμορφώνεται σε ένα δυνατό ντέρμπι. Ο αγώνας τελικά αποδείχθηκε μοιραίος για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, καθώς ενώ “κρατούσαν” τη νίκη στα χέρια τους, ο Μπράουν αστόχησε σε δύο βολές, με τους γηπεδούχους να τον τιμωρούν με τρίποντο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να χάσει μία σημαντική ευκαιρία και να ηττηθεί με 93-91.

Η Μπρίντιζι είχε σε καλό βράδυ τους Τζον Μπράουν και Στόουν, καθώς σκόραραν 17 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον τελευταίο να πετυχαίνει το νικητήριο τρίποντο. Επίσης θετικός ήταν ο Γκασπάρντο, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Για τους Θεσσαλονικείς, εξαιρετικός ήταν ο Σόρτερ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους. Ο Μπεστ πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους Θεσσαλονικείς να είναι κυρίως εύστοχοι από το τρίποντο. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να πάρουν τάιμ άουτ, καθώς το σκορ βρέθηκε στο 11-16 (5′). Ο Σόρτερ με 7 σερί δικούς του πόντους έφτασε τη διαφορά στο +11 και διαμόρφωσε το σκορ σε 15-26 (9′). Ο Σόρτερ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου πέτυχε νέο τρίποντο και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11), 20-31.

Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά και να κάνουν το 28-33 (13′). Στη συνέχεια ο Σόρτερ έφτασε τους 14 προσωπικούς πόντους και ανέβασε το σκορ στο 30-37 (15′). Με επιμέρους σκορ 10-6, γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 πόντους και έκαναν το 40-43 (18′). Το ημίχρονο έληξε με τρίποντο από τον Μπεστ και το σκορ ήταν στο 45-53.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας να είναι πιο αποφασισμένοι. Με καλή άμυνα και βελτιωμένη επίθεση κατάφεραν να επανέλθουν στο σκορ και έκαναν το 57-59 (25′). Ο Σόρτερ ήταν πολύ “ζεστός” και πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ μέχρι εκείνο το σημείο, καθώς με νέο καλάθι που πέτυχε έκανε το 61-68 (27′). Ο ΠΑΟΚ έχασε την καλή απόδοση που είχε και με 6 λάθη στην τρίτη περίοδο, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 73-71.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εκτυλίχθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Ζανέλι πέτυχε τρίποντο και κατάφερε να δώσει και πάλι το προβάδισμα στη Μπρίντιζι, με το σκορ στο 81-78 (34′). Ο Σμιθ πέτυχε πολύ σημαντικό τρίποντο και συνέχισε να δίνει στο ματς μία άγρια ομορφιά, καθώς ισοφάρισε σε 84-84 (37′). Ο Μπράουν πέτυχε άλλο ένα σημαντικό καλάθι και έφτασε σε νέα ισοπαλία, 88-88 (39′). Ο Σμιθ πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του ΠΑΟΚ και έκανε το 88-91 (39′). Οι Θεσσαλονικείς έκαναν φάουλ, ώστε να μην δεχτούν τρίποντο και ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έκαναν το 90-91 (39′). Ο Μπράουν δέχθηκε φάουλ και έχασε και τις δύο βολές, κάτι το οποίο τιμωρήθηκε στη συνέχεια από τον Στόουν, καθώς πέτυχε νικητήριο τρίποντο, κάνοντας 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91

Ομαδικά στατιστικά

Μπρίντιζι: 21/36 δίπονα, 10/25 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ.

ΠΑΟΚ: 17/35 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Ατομικά στατιστικά

Μπρίντιζι: Μπανκς 14, Μπράουν 17, Γκασπάρδο 7 (8 ριμπάουντ), Στόουν 20 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 6 (1), Καμπογκράντε 10 (3), Ικάντζι, Μάρτιν 8, Ζανέλι 11 (2).

ΠΑΟΚ: Μπεστ 14 (2), Μπράουν 15 (3), Μαργαρίτης 7 (1), Σόρτερ 26 (4), Γουίγκινς 7, Καραμανώλης, Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 4, Σμιθ 15 (4), Τσόχλας 2.