ΠΑΟΚ-Απόλλων Σμύρνης: Καθάρισε στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-1 του Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα, για την 8η αγωνιστική της Super League.

Ο Στέφαν Σβαμπ άνοιξε το σκορ στο 5’ με πέναλτι, με τους Κάρολ Σφιντέρσκι (66’), Γιάννη Μιχαηλίδη (72’), Ντόουγκλας Αουγκούστο (94’) να σημειώνουν τα υπόλοιπα τέρματα του “Δικέφαλου του βορρά”. Ο Γιώργος Παμλίδης στο 14’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε τους 16 βαθμούς, με τον Απόλλωνα να μένει στους 5 βαθμούς. Πλέον ο ΠΑΟΚ ρίχνει το βάρος στον αγώνα με την Κοπεγχάγη μεσοβδόμαδα.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε απο νωρίς με προβάδισμα υπέρ του, χάρις στο πέναλτι που κέρδισε, μετά από ανατροπή του, στο 3’ ο Μπίσεσβαρ. Δύο λεπτά αργότερα, από τα έντεκα βήματα, ο Σβαμπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο 14’ το ματς ισορρόπησε, καθώς ο Παμλίδης, με κεφαλιά, παρά την πίεση του Τέιλορ, κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη και να «γράψει» το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο «Δικέφαλος» βρέθηκε σε θέση βολής, με το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ, ο Κότσαρης, όμως, έδιωξε με γροθιές. Στο 25’ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του μετά από σουτ του Αουγκούστο.

Στο 54’ οι «ασπρόμαυροι» πανηγύρισαν γκολ που πέτυχε, με κοντινή προβολή, ο Ελ Καντουρί. Φάση που δε μέτρησε, ωστόσο, καθώς με τη χρήση του Var, μερικά λεπτά αργότερα, ο διαιτητής Κουτσιαύτης ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ.

Ο Ελ Καντουρί παρέμεινε αγωνιστικά… ανήσυχος και στο 66’ «σέρβιρε» στον Σφιντέρσκι, ο οποίος, με σουτ στην κίνηση, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Στο 72’ ο Μιχαηλίδης , με κεφαλιά, έκανε το 3-1 και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Αουγκούστο, μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ακπομ.

Κίτρινες: Ελ Καντουρί/Τσιλούλης, Φατιόν, Μπαξεβανίδης

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Σβαμπ (73’ Κούρτιτς), Ελ Καντουρί (77’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (84’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρσκι (77’ Ακπομ).

Aπόλλων Σμύρνης (Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Λισγάρας (λ. τρ. 61’ Ντεντάκης), Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (76’ Λα Πάρα), Μαρτίνες (63’ Ματέι), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).