Serie A: Νέα ήττα για τη Γιουβέντους από τη Βερόνα

Ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Τζιοβάνι “σόκαρε” τη Γιουβέντους και έδωσε τη νίκη στη Βερόνα

Η Βερόνα επικράτησε με 2-1 της Γιουβέντους στο Μπεντεγκόντι, για την 11η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι «έπιασαν» τη Γιούβε στους 15 βαθμούς και στην 8η θέση.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιοβάνι Σιμεόνε που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 15 λεπτά, η Βερόνα κατάφερε να πάρει τη νίκη και να αφήσει για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη τους «μπιανκονέρι».

Ο 26χρονος επιθετικός σκόραρε σε κενή εστία στο 11′, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Σιμεόνε με καταπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή, σημείωσε το 2-0.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ντιμπάλα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Η ομάδα του Αλέγκρι ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος, μείωσε σε 2-1 στο 80′ με τον ΜακΚένι, αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα.

Βερόνα: Μοντιπό, Καζάλε (67’ Τσεκερίνι), Γκίντερ, Νταβίντοβιτς, Φαραόνι, Ταμέζε (75’ Μπέσα), Βελόσο, Λάζοβιτς (67’ Σούταλο), Μπαράκ, Καπράρι, Σιμεόνε (83’ Κάλινιτς)

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Σάντρο (82’ Πελεγκρίνι), Κιελίνι, Ντανίλο, Κουαδράδο (69’ Κουλσέβσκι), Ραμπιό (58’ Λοκατέλι), Αρτούρ (69’ Μπερναρντέσκι), Μπεντανκούρ (58’ ΜακΚένι), Μοράτα, Ντιμπάλα