Πρώτη νίκη εντός έδρας ο ΠΑΣ Γιάννινα, παραμένει χωρίς τρίποντο η Λαμία

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε την πρώτη του νίκη στους Ζωσιμάδες, σε αντίθεση με τη Λαμία που αγνοεί τη “χαρά” των τριών βαθμών.

Ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε στους Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Super League 1Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Ελευθεριάδης και Παμλίδης.

Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά από τέσσερις αγώνες στους Ζωσιμάδες (12β). Από την άλλη η Λαμία παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και είναι τελευταία με 2β.

Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε ο ΠΑΣ με εξαιρετικό γκολ του Ελευθεριάδη στο 30ο λεπτό μετά από ασίστ του Εραμούσπε.

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες στην εστία της Λαμίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να πιέσει ψηλά η Λαμία.  Στο 54ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το σουτ του Ρόμανιτς.

Στο 75΄ ο Ντέλετιτς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων

Στο 85ο λεπτό ο Πρίσμαν μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπεχαράνο κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παμλίδης, ο οποίος έκανε το τελικό 2-0 υπέρ του ΠΑΣ.

Κίτρινες: Καραμάνος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Ελευθεριάδης, Τζανετόπουλος, Καρτάλης, Οικονομόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Πίρσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σιόντης, Κάστρο, Μπρένερ(64’ Καρτάλης), Ελευθεριάδης(92’ Νάουμετς), Ντομίνγκεζ(76’ Κάργας), Παμλίδης(92’ Δούμτσης)

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Σαραμαντάς,
Μπάχανακ(78’ Τσούκαλος), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο(90’ Γκούγκα), Μπουλούλης(56’ Αραμπούλι), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης(56’ Ντέλετιτς), Καραμάνος