ΠΑΟΚ: Διασύρθηκε εντός έδρας απο τη Νεπτούνας

“Βαριά” ήττα για τον ΠΑΟΚ από τη λιθουανική Νεπτούνας που έκανε “πάρτι” στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε στην έδρα του με 72-94 από τη Νεπτούνας, η οποία είχε ένα εύκολο βράδυ (εκτός από την δεύτερη περίοδο) κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά. Τοπ σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ανταμ Σμίθ με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε με 17 ο Αντουάν Γουίγκινς. Από την ομάδα των φιλοξενούμενων που είχαν 5 παίκτες διψήφιους, κορυφαίος ήταν ο Γκαλντίκας με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ στην αρχή του ματς βρέθηκε να χάνει 0-5 μέχρι να έρθει η απάντηση από τον Αντάμ Σμιθ και τον Τζεκουαν Λουις για το 5-5. Έπειτα η Νεπτούνας έτρεξε ένα σερί 9-0 για να εκτοξεύσει το σκορ σε 5-14. Το σερί διακόπηκε από τον Λούις με ένα λει απ, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν άλλο ένα σερί 9-0 εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και την κακή εμφάνιση των Θεσσαλονικιών (7-23). Η κακή εικόνα από τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με τον μόνο παίκτη που πάλευε για τους γηπεδούχους να είναι ο Αντάμ Σμιθ που έκανε το 11-24 με δυο σερί καλάθια. Η περίοδος “έκλεισε” με την Λιθουανική ομάδα να τρέχει άλλο ένα σερί και να κάνει το σκορ 11-32.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε εντελώς αλλαγμένος, μειώνοντας το προβάδισμα της Νεπτουνας με επιμέρους σκορ 13-0 κάνοντας το σκορ από 11-32, 24-32. Ένα τέλος στο σερί έδωσαν οι φιλοξενούμενοι, όμως ο ΠΑΟΚ με το πόδι στο γκάζι συνέχισε το ξέσπασμα του σκοράροντας 5 σερί πόντους (29-34). Οι Λιθουανοί αντέδρασαν με σερί 6-0 κάτι που ανάγκασε τους γηπεδούχους να πάρουν τάιμ άουτ (29-40). Το ματς “ηρέμησε” με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στους 3 (39-42). Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έριξε την απόδοση του και δεν ισοφάρισε, αφήνοντας την Νεπτούνας να αυξήσει το προβάδισμα της σε 39-45.

Στην τρίτη περίοδο ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε δυο γρήγορα καλάθια με τον Σαρικόπουλο που μείωσε σε 43-45. Οι τρεις άστοχες βολές του Μπεστ έδωσαν την ευκαιρία στην Νεπτούνας να μεγαλώσει την διαφορά στο +7 με τα καλάθια των Γκάλιντκας και Γκάιλιους (43-50). Ο Μασιούλις σκόραρε 5 σερί πόντους για να κάνει το σερί της Λιθουανικής ομάδας 10-0 (43-55). Ο ΠΑΟΚ σταμάτησε αυτό το σερί με βολές του Μπεστ, όμως η Νεπτούνας έφερε ξανά την διαφορά στο +12 με το κάρφωμα του Σεντεκέρσκις για το 45-57. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ξανακάνει την εμφάνιση που έκανε στην δεύτερη περίοδο και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τον δείκτη του σκορ σε 47-64 με 3’20″ να απομένουν. Οι Λιθουανοί έφτασαν μέχρι και το +20 με το τρίποντο του Μασιούλις όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι έχουν παλμό ρίχνοντας την διαφορά στο -16 (51-67). Το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Ντελινινκαϊτις αυξάνοντας ξανά την διαφορά στους 20 (53-73).

Το πρώτο καλάθι για την τελευταία περίοδο ήρθε στα 8’32″ από τον Ντελινινκάιτις για το 53-76 και στην ακριβώς επόμενη φάση ο Γουίλιαμσον σκόραρε για το 53-78. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 έριξε την διαφορά στους 18 (60-78) με 5’30″ να απομένουν. Έπειτα η Νεπτούνας αύξησε ξανά την διαφορά στους 22 (62-84) ενώ μετά από λίγο έφτασε την διαφορά στους 24. Η εικόνα του Δικεφάλου δεν άλλαξε, καταφέρνοντας μόνο να μειώσει την διαφορά στους 22 και έτσι γνώρισε την ήττα με 72-94.

Δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73, 72-94

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Χατζηνικόλας, Λούις 7π., Σαρικόπουλος 6π. (7 ριμπάουντ), Σχίζας 2π., Γουίγκινς 17π. (6/10 2π., 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Μπεστ 2π., Εγκεκέζε, Νόουλς, Μαργαρίτης 7π. (6 ριμπάουντ), Σμιθ 19π. (6/20 σουτ, 6/6 βολές), Τσόχλας 12π.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Ρινκεβίτσιους): Γιαναβίτσιους 7π. (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόγκελα 2π., Ολισεβίτσιους 12π., Παζέρα 1π., Σλαβίνσκας 5π., Ντελινινκάιτις 10π., Ντόρσεϊ 5π., Γκαΐλιους 13π., Μασιούλις 11π., Σεντεκέρσκις 9π., Γκάλντικας 11π. (3/4 2π., 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμσον 8π.