Έχασε βαθμούς η Ατλέτικο από την Αλαβές

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Αλαβές και Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Εστάδιο ντε Μεντιθορόθα» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Laliga.

Ένα φτωχό σε φάσεις πρώτο ημίχρονο ανάγκασε τον Ντιέγκο Σιμεόνε να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές στο δεύτερο μέρος και να ρίξει στο παιχνίδι τον Αλβάρο Μοράτα. Ο Ισπανός άσος αποδείχτηκε «χρυσή αλλαγή» και μετά την πάσα του Κορέα στο 70’ εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κορέα έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος», όμως το δυνατό σουτ έβγαλε εντυπωσιακά ο Πατσέκο.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, πίεζαν και τελικά τα κατάφεραν στο 83’ με τον Πέρεθ, ο οποίος επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ομπλακ για το 1-1.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους τρεις βαθμούς και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας φτάνοντας τους  20 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας.

Σκόρερ: 83’ Πέρεθ / 70’ Μοράτα

Αλαβές : Πατσέκο, Αγκουιρεγκαμπιρια, Λαγκουάρδια, Μαγκαγιάν, Ντουάρτε, Βιδάλ, Γκαρθία, Γουακάσο(75’ Μπερκ), Ριόχα(68’ Πονς), Χοσελού, Πέρεθ

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ομπλακ, Λόντι, Ερμοσο, Φελίπε, Άριας, Λεμαρ, Γιορέντε(46’ Πάρτεϊ), Ερέρα(60’ Μοράτα), Σαούλ, Κορέα, Ντιέγκο Κόστα (70’ Κόκε)