ΠΑΟΚ: Φιλική «4άρα» κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Με τo δεξί μπήκε στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν ο ΠΑΟΚ

Στο πρώτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας της σεζόν 2022-23 ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-0 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς στην Ολλανδία κι έδωσε την δυνατότητα στον Ράζβαν Λουτσέσκου να βγάλει κάποια πρώιμα συμπεράσματα για την κατάσταση της ομάδας του.

Νέλσον Ολιβέιρα (29’), Τζάστιν Μπάκερ (47’αυτ.), Αντρέ Ρικάρντο (63’) και Γιάννης Κωνσταντέλιας (73’) τα γκολ των «ασπρόμαυρων». Διάστρεμμα για τον Λύρατζη.

Ο Ρουμάνος τεχνικός ετοίμασε δύο 11άδες και έδωσε από 45 λεπτά στους περισσότερους από τους διαθέσιμους παίκτες, με τους Βιεϊρίνια και Α.Ζίβκοβιτς να μένουν εκτός, όπως κι ο Κοτάρσκι , αλλά και ο Ενέα Μιχάι που έφτασε σήμερα στο Άπελντοορν.

Το παιχνίδι ήταν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους ποδοσφαιριστές να ξεφύγουν από την καθημερινότητα των σκληρών προπονήσεων και να δείξουν στο τεχνικό επιτελείο όλα όσα έχουν μάθει αυτές τις πρώτες μέρες της σεζόν.

Οι Ντάντας , Κάργας , Ράφα Σοάρες και Κουαλιάτα πήραν φανέλα βασικού στο ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τον Δικέφαλο και μετά τα πρώτα 15 αναγνωριστικά λεπτά ο ΠΑΟΚ άρχισε να κυκλοφορεί σωστά τη μπάλα και να προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου ήρθε από τον Νέλσον Ολιβέιρα , ο οποίος ξεκίνησε τη φετινή προετοιμασία όπως ακριβώς και την περσινή. Ο Πορτογάλος φορ κατέβασε τη μπάλα με το στήθος μετά από σέντρα του Φιλίπε Σοάρες και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0 στο 29′.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τον Δικέφαλο. Ο Λύρατζης έκανε τη σέντρα από δεξιά κι μετά από κόντρα σε αμυντικό η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0 στο 47′.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην επανάληψη, είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα και έκανε αρκετές ευκαιρίες, βρίσκοντας δίχτυα ακόμα δύο φορές.

Στο 63′ μετά από εξαιρετική σέντρα του Ομάρ Ελ Καντουρί , ο Αντρέ Ρικάρντο με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Στέφαν Σβαμπ να γράψει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και και πλάσαρε, με τον Αυστριακό να σπρώχνει με τακουνάκι τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-0.

Ο ΠΑΟΚ θα δώσει το δεύτερο φιλικό του το Σάββατο (02.07) στις 16:30, ώρα Ελλάδας, κόντρα στη Γκρόνιγκεν.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο, Λάμπρου, Φελίπε Σοάρες, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

Και αυτή του δευτέρου ημιχρόνου: Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ρικάρντο (76’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας, Τσόλακ.

Η ενδεκάδα στο πρώτο ημίχρονο για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς (Ρενέ Χάκε): Ντε Λάνγκε, Φοντάν, Κάιπερς, Ιντζες, Λίντχορστ, Λίντμπεργκ, Ρομένς, Αντεκανί, Μπερντέν, Στόκερς, Νικολάι.

Και αυτή του δευτέρου ημιχρόνου: Γιάνσεν, Ντάιλ, Αβεντισιάν, Μπλόμε, Οζτούρκ, Μπάκερ, Βέιγενμπεργκ, Σάαθοφ, Μπέρενσοτ, Τερ Χάαρ, Στάινφελντερ.

πηγή: paokday.gr